Archeologové už 60 let odkrývají Velkou Moravu

Na první pohled jsou louky a lesy v okolí Břeclavi v některých místech prostě jen louky a lesy. Jenže v jejich blízkosti a pod nimi se skrývá přes tisíc let stará historie jedné z prvních osídlených oblastí na území dnešní České republiky. Velkomoravskou lokalitu s názvem Pohansko začali archeologové Masarykovy univerzity pod vedením Františka Kalouska zkoumat už před více než 60 lety.

Tehdy je nechali zavolat lesní správci, protože měli dojem, že by místo mohlo být zajímavé. A měli pravdu. Odborníci tam po dokladech historie pátrají dodnes a ještě pár desítek let budou. Pomáhají tak objasňovat úplné počátky fungování dnešní společnosti.

Raně středověká lokalita slouží jako výzkumné místo pro vědce i jako cvičiště pro budoucí archeology. Fyzicky zabírá výměru asi 60 hektarů.

V minulosti se tady už povedlo vykopat velký kostel obklopený pohřebištěm a před pár lety ještě druhý menší i s hroby v interiéru. Vědci se domnívají, že zde byl pochován správce a majitel kostela se svými nejbližšími. Obecně se soudí, že v období od 6. do poloviny 10. století mohlo v okolí žít až několik tisíc obyvatel. Velkou událostí bylo také nedávné objevení hrobu bojovníka, který u sebe měl i meč. Střípky poznání ovšem doplňuje nesčetné množství různých drobných nálezů korálků, ozdob nebo kousků nádobí.

Profesor Kalousek na začátku délku výzkumných prací na Pohansku odhadnul na 130 let. Právě on také vymyslel důmyslný systém prohledávání půdy, takže plochu rozdělil na čtverce o ploše pětkrát pět metrů, z nichž se postupně vytahuje to, co skrývají. Aktuální výsledky výzkumu ovšem naznačují, že pracovat se bude ještě déle. Zdokonalují se totiž výzkumné metody, takže se dají získávat podrobnější informace a někam se vědci opětovně vracejí.

Více si můžete přečíst v článku a podívejte se také na vizualizaci hrobu bojovníka s mečem:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info