Bez popisku

Babák, zakladatel dvou univerzit

Masarykova univerzita vznikla v lednu 1919 schválením zákona. To ale neznamená, že se všechno samo od sebe začalo dít. Aby se univerzita opravdu zrodila, musela se spojit spousta lidí, kteří na velkém vysokoškolském díle pracovali. Jedním z těch nejdůležitějších byl fyziolog Edward Babák, který ovšem není podepsaný jen pod Masarykovou univerzitou. Možná ještě víc přispěl ke vzniku dnešní Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, jejímž byl Babák prvním rektorem.

Přitom s Brnem neměl nejdřív vůbec nic společného. Narodil se v Praze, ale po první světové válce opustil pražskou lékařskou fakultu, protože se nabídnul ministerstvu školství jako expert pro budování Masarykovy univerzity. Babák platil už dříve za angažovaného občana, znal se s prezidentem Masarykem a pohyboval se v kruzích členů České strany lidové.

Bez popisku

V Brně se nakonec pustil do budování dvou vysokých škol. Byl to mimo jiné on, kdo měl na Masarykově univerzitě historicky první vyučovací hodinu, pro mediky přednášel 12. listopadu 1919 v Úvodu ke studiu lékařskému.

Poté, co mu skončilo funkční období rektora na veterinární univerzitě, se stal na roky 1921 až 1922 děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a v letech 1924 a 1925 rektorem celé školy. V této pozici se mimo jiné zasloužil o to, že v Brně zůstala filozofická fakulta a nepřesunula se do Bratislavy, o čemž se tehdy vážně uvažovalo.

Babák mimo to založil řadu spolků a byl jedním ze strůjců myšlenky samostatného pedagogického vzdělávání. Jako akademik napsal několik důležitých děl o adaptačních vlastnostech lidského organismu v různých fázích vývoje a hodně se zabýval duševním vývojem dítěte. Jako učitel navrhl moderně pojatý didaktický systém výuky biologie na lékařské fakultě, který založil na funkčních systémech, ne na orgánové klasifikaci. Studenti navíc vzpomínali na jeho pracovnu – v teráriích tam měl Babák třeba varana, aligátora nebo ještěrku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info