Badatelna ukazuje vědu s humorem

Vezměte si mikrovlnnou troubu, pravítko a tabulku čokolády a jste připraveni ověřit experimentálně rychlost světla. Nevěříte? Podobných pokusů je plný internet, ale přesný návod, jak to udělat, najdete ve videosérii Masarykovy univerzity Badatelna na Youtube.

První díl spatřil světlo světa v květnu roku 2013 a do dnešních dnů jich vznikly už téměř čtyři desítky. Krátkými videi, která s trochou nadsázky přibližují běžné přírodní jev či objevy, chceme především zaujmout a ukázat lidem různého věku i vzdělání, že věda není nuda a není třeba se bát vědeckých termínů či vzorců.

Téměř všechny Badatelny vznikly ve spolupráci s Úžasným divadlem fyziky, uskupením, které je úzce spjaté s Přírodovědeckou fakultou MUNI, a tak se většina videí týká právě jevů fyzikálních. Věnovali jsme se třeba domácímu měření rychlosti světla, podívali se na zoubek (nebo spíše vlákno) žárovce, zjistili něco o povrchovém napětí i tom, proč se v zimě solí silnice. Občas zabrousíme i do biologie nebo chemie.

Badatelny představují nejen různé jevy, ale také různá místa, natáčeli jsme už na brněnské přehradě, ve vozovně brněnského dopravního podniku, v technickém muzeu či na hvězdárně a v mnoha laboratořích a učebnách napříč Masarykovou univerzitou.

Videa nejsou jen poučná, ale i hravá a řadu pokusů si můžete vyzkoušet i doma – třeba si vyrobit opravdu dobrý bublifuk nebo si prověřit, jak moc tekutý je škrob. U některých dílů se to ale naopak nedoporučuje. Třeba hned ten druhý totiž popisuje, proč se některé věci nesmí dávat do mikrovlnky a další zase předvádí doslova plamennou hru na flétnu.

Podívejte se na jeden z nejpopulárnějších dílů o magnetickém vláčku. Vyrobit si ho můžete i doma.