
Umělecká hvězda mezi učiteli
Historici umění a jejich studenti většinou zkoumají díla, která už někdo jiný vytvořil. V 60. letech minulého století měli ale vzácnou příležitost pozorovat přímo na univerzitě a při tvorbě jednoho z nejvýznamnějších československých umělců té doby. Na Masarykově univerzitě totiž učil ceněný malíř, grafik a sochař Bohdan Lacina.
Kolegové vzpomínali, jak studenty brával k sobě do ateliéru, mluvil nad svými nehotovými obrazy a vysvětloval, jak při jejich tvorbě postupuje. Byla to výjimečná příležitost. Lacina byl totiž už za svého života považován za výraznou osobnost moderního československého umění.
Přitom podle toho, odkud pocházel, se nikdy nic takového stát nemělo. Narodil se jako páté dítě v rodině pekaře a podle mínění otce mu měla stačit jen obecná škola. Bratři ho ale podpořili ve smělejších plánech, až se z něj nakonec opravdu stal malíř.

Podle knižních studií, které o umělci vyšly, není Lacina zařazován výlučně jen k jednomu uměleckému proudu. Vycházel ze surrealismu, zásadní pro něj bylo i setkání s Karlem Teigem a uměleckou avantgardou. Respektovaným umělcem byl už v době působení na Pedagogické a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, čehož využíval ve prospěch vysokoškoláků. Jako pedagog se stavěl proti požadavkům normalizátorů a snažil se bojovat za své studenty a jejich rozvoj.

Lacina ilustroval přes 60 knih, na univerzitě ho ale připomínají jiné věci. Na schodišti Pedagogické fakulty MUNI na někdejší působení respektovaného umělce upozorňuje pamětní deska. Filozofická fakulta zase vlastní dva Lacinovy obrazy. S jeho díly mají milovníci umění šanci se potkat v zásadě ve všech sbírkách moderního umění českých galerií, s jejich případnou koupí je to ale daleko složitější. Na volném trhu už Lacinovy obrazy nejsou, současní majitelé si je velmi cení a chrání.
Masarykova univerzita o Lacinovi vydala rozsáhlou monografii, kterou si můžete koupit v Munishopu.