Boty, které léčí nohy
Většina Čechů chodí špatně. Dokonce tak, že to jejich schopnost chůze ohrožuje, nebo s přibývajícími léty ohrožovat bude. Právě to ukazuje řada výzkumů i praxe obuvníka Josefa Hanáka. Už někdy v roce 2012 se proto spojil s experty na lidskou chůzi z Fakulty sportovních studií MUNI a společně získali nejdřív patent na stélku do bot a později i na celé boty, které pomáhají funkčnost nohou vylepšovat, a zbavit se tak třeba bolesti zad.
Hanák dostal na začátku doporučení na tým Martina Zvonaře v boskovické nemocnici, kde s místními lékaři řešili jeden problém, se kterým si nevěděli rady. Zvonař se už dřív zabýval výzkumem chůze, v jeho laboratoři uměli změřit například tlaky, které ploska nohy na svých různých místech vytváří. Dílny Josefa Hanáka ve Snovídkách na Vyškovsku byla pověstná tím, s čím vším umí její majitel pomoct, ale spoluprací s Fakultou sportovních studií MUNI se dostal na úroveň, která ho předtím ani nenapadla.
Přímo na fakultě časem vzniklo Centrum diagnostiky pohybu i s obchodem, kam se můžou lidé se svými problémy přijít poradit, a rovnou si vybrat svoje boty na míru nebo si je nechat díky zdejším odborníkům udělat.
Také výzkum v oblasti chůze se dostal do dřív netušených sfér. Vědci obuv testovali například na těhotných ženách, protože jak se jim rychle mění hmotnost, mívají obdobné obtíže jako lidé se silnou nadváhou. Projekt se pak natolik líbil Všeobecné zdravotní pojišťovně, že na výzkum přispěla jedním milionem korun.
Výzkumníci však cílí ještě na další problémy. Zajímají je také lidé nemocní cukrovkou, kteří bojují s odumírajícími částmi dolních končetin. Právě správné obutí by mělo problémy zmírnit. A když se věnovali těhotným ženám, zaměřili se také na jejich potomky – nejmladší lidskou populaci. Díky moderním metodám dělají výzkum, v němž sledují, jak a jestli se správně vyvíjí pohybový aparát dětí.