Dětská univerzita rozvíjí talent
Nejen dospělí lidé mohou vkročit na univerzitní půdu a načerpávat tam nové znalosti a zkušenosti. Už pátým rokem funguje dětská Masarykova jUniverzita (MjUNI), kterou navštěvují děti od 9 do 14 let a nově i ti o pár let starší. Šanci navíc dostávají také sociálně slabí, kteří na podobné zájmové aktivity běžně nemají peníze.
Cílem MjUNI je podnítit u studentů základních a středních škol zájem o vědu a také jim ukázat univerzitní prostředí. Poznat ho mohou opravdu důkladně, do dětské univerzity je totiž zapojeno všech devět fakult a také tři celouniverzitní pracoviště.
Malé studenty ale nečekají suchopárné přednášky, výuka je hodně praktická. Můžou se ponořit do mnoha rolí a vyzkoušet si na jednotlivých fakultách práci přírodovědců, právníků nebo ekonomů. Zažijí navíc také každodenní provoz banky nebo si přímo na Ústavním soudu vyzkouší role soudců i obhájců. Čeká je také řada pokusů nebo seznámení se zajímavými zvířaty a mohou se vžít i do role lékařů a dozvědět se třeba, co se děje s lidským tělem ve vesmíru nebo jak může onemocnět duše.
Necelé dvě stovky dětí, které se do MjUNI každý rok zapíšou, chodí po celý akademický rok vždy jednu sobotu v měsíci na dopolední program sestavený z přednášek i praktických workshopů. Stejně jako vysokoškoláci zahajují své studium imatrikulací a na jeho konci pak přebírají diplom za úspěšné absolvování univerzity. Zájem o MjUNI je velký a každoročně je kapacita nestačí pro všechny zájemce.
Pětileté výročí MjUNI bylo navíc vloni spojeno s otevřením její další části, díky sponzorům přibyl program i pro dospívající, a poprvé se tak mohlo zapsat 50 studentů ve věku 15 až 17 let.
Dětská univerzita se navíc snaží přitáhnout pozornost všech talentovaných dětí, a proto každý rok vyhrazuje zhruba dvacet míst pro sociálně znevýhodněné, kteří jsou osvobození od registračního poplatku.