Doktorandka zorganizovala pomoc uprchlíkům

Pomáháme lidem na útěku. Tak se jmenuje nezisková organizace, kterou založila doktorandka z Pedagogické fakulty MUNI Zuzana Lenhartová. Dostala se k tomu souhrou okolností.

V létě 2015 se v době vrcholící migrační krize chystala na dovolenou do Budapešti, města, kam se v tu dobu dostala jedna z velkých skupin migrantů prchajících před válkou za lepšími životními podmínkami. Úřady a policie navíc z neexistence jiného řešení všechny držely nuceně v budově hlavního vlakového nádraží a jejím nejbližším okolí.

„Do Česka přicházely informace, v jakých podmínkách tam lidé přežívají, a mně najednou bylo hloupé chodit si jen pár metrů od nich po památkách,“ vzpomíná Lenhartová, jinak doktorandka na oboru speciální pedagogika a pracovnice institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání.

Místo dovolené se nakonec rozhodla, že pojede uprchlíkům na místo pomáhat a že s sebou vezme nějakou materiální pomoc. Z původního plánu jet s krosnou a přibrat nějaké hygienické pomůcky nakonec vzešla velká sbírka v Univerzitním kině Scala. A Lenhartovou na první cestu doprovodili také známí i úplně cizí lidí, kterým její snaha přišla sympatická a chtěli se také připojit.

Solidarita dalších lidí a zážitky přímo z místa doktorandku přiměly angažovat se v pomoci i po prvním výjezdu. Právě proto založila neziskovou organizaci Pomáháme lidem na útěku, jejímž prostřednictvím chtěla podporu uprchlíkům zprofesionalizovat. Lidé mohli neziskovce posílat peníze, za které se nakupovala materiální pomoc, kterou pak dobrovolníci dovezli přímo do uprchlických táborů.

Doktorandce se spolu s kolegy a kamarády povedlo zburcovat silnou vlnu solidarity, uprchlíkům vyjelo pomáhat přes čtyři tisíce lidí. Působili na hranicích Maďarska, Srbska, Řecka, na ostrově Lesbos a pokračují dál - poslední rok pracují především v Bosně a Hercegovině

Velký společenský dopad práce Lenhartové a jejích kolegů byl později také oceněn. Doktorandka za ni dostala Cenu Alice Masarykové i cenu děkana pedagogické fakulty udělovanou za humanitární činnost.