Edice Munice aneb Věda do kapsy

Co je vlastně čas nebo k čemu je dobrá teorie her? Zjistit to nemusí nutně znamenat zavřít se do knihovny a měsíce studovat vše, co bylo o těchto pojmech napsáno. Stručně a srozumitelnou formou se snaží široké veřejnosti přiblížit různá témata nová edice nakladatelství Munipress s názvem Munice.

Tato série knih vydávaná Masarykovou univerzitou chce důvtipem bránit vzdělanost a přinášet témata z přírodních, společenských a humanitních věd zpracovaná jazykově i graficky atraktivní formou. V minulém roce ji odstartovaly první dva svazkyVězeň to má spočítané. Lekce z teorie her od Davida Krumla a Co je čas? Lekce z filozofie od Josefa Kroba.

Právě autoři z Masarykovy univerzity se mohou do vytváření popularizačních textů zapojit. Každý, kdo má zájem, získá od Munipressu manuál, jak knihu napsat. Munice má totiž daná pravidla, a čtenáři tak bez ohledu na téma vědí, co je čeká. Je to například stanovený rozsah a členění do kapitol. „Každý svazek Munice tak stihnete pročíst ve vlaku z Prahy do Brna. Nebo v letadle do Barcelony,“ uvádí nakladatelství. Charakter nové sérii dodávají také ilustrace od grafičky Nikoly Kalinové.

Čtenáři se ale nemusí bát, že by byly knihy stejné. Každý autor má svůj styl i způsob vysvětlování, který může při psaní uplatnit. Aktuálně nakladatelství chystá další dva díly, věnované tentokrát ekonomii a biologii. Jejich autory jsou Hana Lipovská - Má to cenu? a Pavel Lízal - DNA jako občanský průkaz.

Munice je příspěvek k celoživotnímu vzdělávání. Po knihách z ní mohou sáhnout maturanti chystající se na univerzitu i vysokoškoláci, kteří se chtějí podívat za hranice svého oboru a samozřejmě každý, kdo je zvídavý a má chuť dozvídat se nové věci.

„Rádi bychom vydávali jeden až dva svazky ročně. První dva měly úspěch, potěšily několik stovek čtenářů, inspirovaly k pořadům v rozhlase a Science-café. Těší nás, že můžeme popularizací vědeckých témat řešených na naší univerzitě přispívat k obecné vzdělanosti a uvádět do života heslo edice Munice: Věda Vám!“ dodala ředitelka Munipressu Alena Mizerová.