Historici pomáhají porozumět vztahům s Lichtenštejny
Zvláštní péče se prostřednictvím Masarykovy univerzity v posledních letech dostává vztahům České republiky a Lichtenštejnska. Bylo to potřeba, protože obě strany spojuje dlouhý kus společné historie, ale události spojené s oběma válkami je naopak rozdělily.
Lichtenštejnové patřili až do 20. století k nejstarším, nejbohatším a také nejvlivnějším šlechtickým rodům střední Evropy. V českých zemích drželi rozsáhlé majetky zejména na Moravě, kde se rod usadil už ve 13. století v době panování Přemysla Otakara II.
O své majetky v Československu pak ale přišli částečně v důsledku pozemkových reforem po první světové válce. Zbývající majetek jim pak byl zkonfiskován po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Zatímco česká společnost se po roce 1918 definovala jako moderní a industriální, Lichtenštejnové pro ni naopak ztělesňovali minulost a konzervatismus. Se vznikem samostatného Československa i jeho obnovením po druhé světové válce byl proto spojen fenomén „odčinění Bílé hory“, který se obrátil i proti tomuto knížecímu rodu.
Otázka majetkového vyrovnání dlouho komplikovala vztahy obou zemí – ještě na začátku nového tisíciletí bylo Lichtenštejnsko jedním ze tří států, se kterým Česko nemělo navázané diplomatické vztahy. Teď už je všechno jinak. Jako jeden z nástrojů jejich urovnání vznikla v roce 2011 Česko-lichtenštejnská komise historiků, na jejímž zřízení se shodli ministři zahraničí obou zemí.
Historici teď pomáhají překonat rozdíly v pohledu na minulost a odkrývat různá tabu. „Nezabýváme se proto jen diplomatickými vztahy dvou samostatných států, ale také samotnými dějinami rodu,“ přibližuje Tomáš Knoz, spolupředseda komise, která je půl na půl obsazená tuzemskými i lichtenštejnskými historiky a sídlo má na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Skupina odborníků už v roce 2014 formulovala řadu závěrů a doporučení, jak rozumět vzájemným vztahům a co by mělo být v následných jednáních zohledňováno. Věnují se ale také popularizaci vzájemných dějin – na filozofické fakultě učí specializované předměty pro studenty magisterského studia i posluchače univerzity třetího věku. K tomu historici organizovali prezentace o českých dějinách ve Vaduzu a na podzim se chystají naopak přednášky a výstavy o Lichtenštejnech v Brně.