Historie univerzity je vepsaná i do ulic Brna

Za léta existence Masarykovy univerzity na škole působila celá řada osobností, které přinesly lidem nové vynálezy, myšlenky nebo ukázaly nový směr. Ne o všech se dnes mluví, o některých už se možná skoro ani neví, ale jejich jména zůstávají součástí brněnské historie i současnosti. Nesou je totiž jednotlivé ulice města.

Kdo by je chtěl postupně hledat, nemusí chodit daleko od centra. Například Filozofická fakulta MUNI sídlí v ulici Arna Nováka. Pojmenovaná je podle literárního historika, kritika a významné osobnosti brněnského kulturního života spjaté s Lidovými novinami. Novák byl rektorem univerzity ve složitém okupačním období v letech 1938 a 1939. Ulice po něm pojmenovaná navíc protíná hned další, která nese jméno významné univerzitní osobnosti – Vladimíra Groha.

Klasický filolog a historik Groh působil na filozofické fakultě a výrazně i v Československé obci sokolské. Jako takový se za nacistické okupace zapojil do odbojové organizace Obrana národa, za což ho nacisté pronásledovali, v únoru roku 1941 zatkli a později zastřelili v Kounicových kolejích. Stejný osud nakonec potkal Jana Uhra, jenž má svoji ulici také na Veveří. Spoluzakladatele moderní československé pedagogiky a člena Sokola nacisté také popravili za účast na odboji.

Koncentrace těchto ulici v okolí filozofické fakulty není náhodná, neznamená to ale, že by třeba přírodovědci neměli svoje. V Brně tak existuje Lerchova, nesoucí příjmení slavného matematika a zakladatele univerzitního matematického ústavu. Najde se tady i Podpěrova pojmenovaná po Josefu Podpěrovi, botanikovi, tvůrci herbáře čítajícího několik set tisíc položek a zakladateli univerzitní botanické zahrady.

V Teyschlově ulici se pro změnu zrcadlí slavný brněnský lékařský rod. Ulice nese jméno Otakara Teyschla, zakladatele moderního českého dětského lékařství a bývalého děkana lékařské fakulty, jehož potomci se později také stali lékaři. Výčet výše uvedených tvoří jen malou část pouličních otisků univerzitních osobností, další se dají objevit skoro v každé větší čtvrti.