Holky říkají, že IT je pro holky
Panenky už dávno nejsou jen pro holky a auta zase jen pro kluky, ale i když se genderové stereotypy neustále stírají, někde hluboko v lidech jsou stále uložené. Jedním z nich je i mýtus, že holky nerozumí matice a nemůžou dělat informatiku. A že IT nebudou nikdy potřebovat.
Technologie mění svět kolem nás, automatizace a robotizace mění práci a ke každému zaměstnání bude potřeba umět základní digitální dovednosti. „Navíc, by byla škoda, kdyby půlka nápadů a možných inovací zůstávala v šuplíku, u poloviny populace,“ říká zakladatelka organizace Czechitas Dita Přikrylová.
Ona sama se ke studiu aplikované informatiky odhodlala až po několika letech studia na Ekonomicko-správní fakultě MUNI. Jejím oborem bylo systémové inženýrství a informatika, takže část předmětů absolvovala i na Fakultě informatiky MUNI, kde ji to hodně bavilo.
„Úplně stačí, aby holky, které baví matematika, neměly zábrany podat si přihlášku na informatiku. To, že neumí programovat, totiž nehraje roli,“ shrnuje v kostce svou zkušenost a především hlavní cíl Czechitas, které chce dostat více IT do žen.
Neziskovou organizaci založila s kolegyněmi z Masarykovy univerzity – Vandou Cabanovou, Markétou Szydlowskou, Janou Eitlerovou, Miroslavou Jarešovou, Pavlou Randákovou a Monikou Ptáčníkovou. První měsíce k tomu stíhala i práci datové analytičky, ale pak se začala své firmě věnovat naplno.
Czechitas nabízejí přednášky, workshopy i kurzy programování, tvorby webových stránek, datové analytiky i online marketingu. Ve spolupráci s Fakultou informatiky MUNI organizují také Letní školu IT. Svým absolventkám také zprostředkovávají práci, a vlastně tak vychovávají nové lidi pro technologické firmy.
A protože práce s informačními technologiemi má tu výhodu, že se dá dělat téměř odkudkoliv, využívá to Dita Přikrylová také k cestování a pěstování svého oblíbeného koníčku – kitesurfingu.