Bez popisku

Informatička vyvíjí software na pomoc dyslektikům

Miluje hudbu a hru na harfu dokonce studovala i ve Spojených státech. Z nadějné harfenistky se ale Tereza Pařilová postupně přerodila ve vynikající informatičku. Přestože sama bojuje s chronickým onemocněním, pomáhá svou prací jiným lidem. Konkrétně dyslektikům i dalším lidem, kteří mají potíže při čtení.

Software, na němž pracuje, využila k práci i ona sama. Od tří let má totiž diabetes mellitus 1. typu, nemoc, která stojí za řadou zdravotních komplikací. Před časem kvůli ní přestala téměř vidět a musela na čas svoji práci a doktorské studium přerušit. A to nejen na Fakultě informatiky MUNI, pustila totiž ještě do studia neurověd.

Teď je zpět. Přestože se stále potýká se zdravotními komplikacemi, vrátila se Tereza Pařilová ke studiu a vědecké práci a vytváří počítačové nástroje, které jim pomáhají číst texty bez větších obtíží.

„Ve svém výzkumu zjišťuji, jaké konkrétní individuální potíže mají dyslektici se čtením, hlavně s jakými vzorci písmen a v jakých souvislostech. Na základě těchto informací jsem vytvořila nástroj pro webový prohlížeč, který umožňuje dyslektikům upravit si vizuálně svůj online text tak, aby vyhovoval jejich potřebám, aby se jim problémová místa lépe četla,“ přiblížila svou práci Pařilová.

Se softwarem zvaným DysHelper dokonce s kolegy v roce 2016 vyhrála mezinárodní soutěž Code for Cause a pracuje také na projektu DysTexiA, který umožní upravovat i offline formáty textu.

Její cesta k informatice ale rozhodně nebyla přímá. Tereza Pařilová vystudovala na konzervatoři hru na harfu a několik let vystupovala sólově i s orchestry v Česku i v zahraničí. Pak se rozhodla změnit zaměření a vystudovala hudební management a později se dala na informatiku a neurovědy.

V roce 2018 získala Cenu Wernera von Siemense za překonání překážek při studiu. Na fakultě informatiky pokračuje v doktorském studiu a působí také ve výzkumné skupině v centru CEITEC Masarykovy univerzity, kde zkoumá vliv profesionálního hudebního vzdělávání na kognitivní činnost mozkových oblastí.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info