Kdo neskáče, není Čech. Jenže Češi neskáčou
O tom, jak jsou na tom Češi s fyzickou kondicí, jak by ji měli vylepšovat, co jíst a jak se hýbat, se najde na internetu článků nespočet. A rad, které na to navazují, ještě víc. Právě proto jsou tolik důležitá pořádná data o schopnostech lidí a jejich tělesném složení, ze kterých se pak vyvozují příslušné rady. Právě taková data sbírají odborníci z Fakulty sportovních studií MUNI.
Při posledním velkém měření populace ukončeném v roce 2014 přišli experti na to, že Češi a Češky nemají ani tak problém se svými stravovacími návyky, jako spíš s pohybem. Tedy tím, že na něj nejsou zvyklí a není součástí jejich života.
Vědci ve výzkumu ukončeném před pěti lety přišli na to, že když se na populaci podívají za pomoci body mass indexu, nejčastějšího používaného ukazatele pro hodnocení tělesné stavby, tak u české mužské populace se nacházejí v normálu jen ti ve věku 18 až 29 let. Ženy si ve výzkumu vedly o něco lépe. V pásmu nadváhy se průměrně objevily až ty starší 50 let.
Negativní obrázek ale dokresluje další ukazatel: množství tělesného tuku. Pokud by se obezita klasifikovala z tohoto hlediska, tak obézní je v průměru každý český muž nad 40 let. Větší množství tuku v těle navíc zároveň znamená menší procento svaloviny a tedy menší pohyblivost nebo náchylnost ke zraněním a obecně čím dál víc problémů se zvyšujícím se věkem.
Všechny výsledky, které vědci získali, se dají použít jako podklad pro vytváření různých strategických programů na úrovni vlády nebo školních vzdělávacích plánů. Sami vědci zároveň dávají různá doporučení a orientují se na různé specifické skupiny, kde jsou doporučení nejvíc potřeba. Další výzkumy proto dělají na základních školách, protože tuto cílovou skupinu léta nikdo nesledoval. A kromě toho pomáhají se zlepšováním pohybových návyků u seniorů.