Kulturní Brno se dělá i z fakulty informatiky

Málokdo by to do nich řekl, ale zřejmě nejpopulárnější studentské divadlo se dlouhodobě dělá na Fakultě informatiky MUNI. A tím ajťáci zdaleka neřekli poslední slovo. Vedle toho dělají ještě populární filmový festival. Obě akce už dnes mají svoje místo na kulturní mapě Brna.

„Naše univerzita nevychovává pouze odborníky v daném oboru, nýbrž usiluje o všestrannou kultivaci osobnosti svých absolventů. K tomu může dopomoci, mimo jiné, i studentské divadlo,“ říká Josef Prokeš, vedoucí souboru zvaného ProFIdivadlo, které už přes 20 let přivádí na brněnskou scénu vlastní představení i originální adaptace. Od Rychlých šípů, přes Pulp Fiction a Klub rváčů až po v roce 2019 připravované DONAHA od podle předlohy Terrence McNallyho.

„Při konkurzech na role obsazujeme přednostně prvoherce, a samozřejmě nejen informatiky, aby si co nejvíce nováčků zahrálo. Jde nám tedy spíše o cestu, nikoli cíl. Jsme umělecký kurz sociální komunikace a týmové kreativity. Role přizpůsobíme i studentům se specifickými nároky. Nehrajeme si na umění, a právě proto umění děláme,“ vysvětluje Prokeš.

Skoro dvacet let už se na fakultě koná také filmový festival, který se z akce pár stovek nadšenců stal akcí pro více než tisícovku návštěvníků ve dvou sálech na fakultě a také v Univerzitním kině Scala. Podobně jako v případě divadla i tady filmy vznikají v rámci předmětů vypisovaných v průběhu dvou předcházejících semestrů a vše vrcholí květnovým uvedením.

Filmy, které vždycky spojuje nějaká zadání a téma, na festivalu svádějí boj o přízeň diváků i odborné poroty. V roce 2019 je tématem příznačně Masarykova univerzita jako taková, protože škola slaví 100. výročí založení. Fakultní festival se při této příležitosti stal součástí celouniverzitního filmového festivalu pod názvem MUNIFESTO a soutěžní sekce je otevřená i pro tvůrce zvenčí.

Podívejte se na upoutávku: Přihlas svůj film a vyhraj