
Kyberbezpečnost Česka se hlídá z Brna
V roce 2014 začal v Česku platit zákon o kybernetické bezpečnosti. Vymezil, jaké informační a komunikační systémy jsou pro stát kriticky důležité a je nutné je chránit. Na jeho zrodu se přitom výrazně podíleli odborníci z Masarykovy univerzity.
Podstatné rysy zákona vypracoval Radim Polčák z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MUNI a zákon byl konzultován s kyberbezpečnostním týmem z Ústavu výpočetní techniky. Souběžně s tím vznikal na univerzitě takzvaný Kybernetický polygon, cvičná počítačová síť, která umí být dost velká na to, aby se na ní daly testovat útoky hackerů třeba na elektrárny nebo banky. Zároveň se ale dá odstřihnout od okolního světa, takže když se trénuje, neohrožuje to fungování počítačů v okolním světě.

Polygon se nachází v areálu Fakulty informatiky MUNI. Jeho srdcem je cloudový počítačový systém a jeho viditelnou tváří hala polygonu nacházející se v prostorech CERIT Science Parku, ale především řada odborníků na kyberbezpečnost a její řízení. Právě díky nim se v polygonu mohou několikrát ročně konat velká mezinárodní cvičení, a univerzitní odborníci tak spolupracují například s NATO. Vysoká koncentrace lidí, kteří vědí, co v tomto ohledu dělat, navíc vedla k tomu, že když se hledalo sídlo pro nový specializovaný úřad, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, padla volba právě na Brno.
Polygon využívají pro praktická cvičení také studenti informatiky a kyberbezpečnosti a pro zdejší doktorandy je to ideální prostředí pro experimenty a vývoj kyberbezpečnostních nástrojů nebo ověřování vzdělávacích metod.
Podívejte se na animované video o Kybernetickém polygonu: