Bez popisku

Lékaři testují protinádorovou vakcínu pro děti

Boj se zhoubnými nádory je velmi náročný, protože je jich mnoho druhů a není snadné terapii správně zacílit. Na zvýšení účinnost léčby solidních nádorů u dětí se zaměřují odborníci z Masarykovy univerzity, a to za pomoci vakcíny, která podporuje zapojení imunity konkrétního pacienta do boje s nemocí.

Přednosta Kliniky dětské onkologie, společného pracoviště Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU, Jaroslav Štěrba ji s kolegy z farmakologického ústavu a Masarykova onkologického ústavu vyvinul a už třetím rokem ji testuje v rámci klinické studie. Výsledky jsou optimistické a po ověření bezpečnosti vakcíny u prvních pacientů, chtějí lékaři pokračovat další fázi studie, která se více zaměří na její účinnost.

Vakcína se kombinuje s běžnou léčbou a je šitá na míru každému pacientovi. Vzniká totiž tak, že se dítěti nejprve odebere část nádoru a také jeho bílé krvinky a v laboratoři se pak oba vzorky kultivují tak, aby výsledná vakcína aktivovala imunitní reakci organismu proti nádoru. Léčba má pomoci především těm dětem, u nichž je nižší pravděpodobnost dobré odpovědi na standardní léčbu.

Bez popisku

Solidním nádorům u dětí, především nádorům mozku, se Štěrba věnuje dlouhodobě. S kolegou Karlem Zitterbartem se například podílel na zjištění, jak vznikají některé mozkové nádory (https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/4846-lekari-objasnili-jak-vznikaji-nadory-mozku-u-deti). Potvrdili také, že vracející se zhoubné nádory mají jinou genetickou výbavu, a je tedy potřeba je léčit v podstatě jako zcela nové a nespoléhat se na terapii, která dočasně zafungovala u původního.   

Přestože i jeho zásluhou je pokrok v léčbě dětských nádorů velký, v posledních letech se zlepšování přežití zpomalilo, protože děti jsou na okraji zájmu farmaceutických firem – nejde o tak masový problém. Například imunoterapie, kam spadají i testované vakcíny, je v dospělé onkologii hitem a zlepšuje přežití u řady nádorů dospělých. U dětí jsou ale testy nových léků výrazně opožděné a je tedy velkou zásluhou akademických institucí, že tento problém pomáhají řešit.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info