Medici se budou učit ve cvičné nemocnici

Vést komplikovaný porod, resuscitovat člověka nebo třeba zašít ránu – to vše by měli budoucí medici umět. Vyzkoušet si to v reálné situaci ale není snadné. Stále víc jsou jim nápomocné různé sofistikované figuríny či trenažéry, a studentům Lékařské fakulty MUNI bude už brzy pomáhat v nácviku různých situací takzvaná cvičná nemocnice.

V univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích začala stavba Simulačního pracoviště, které bude sloužit pro výuku budoucích lékařů i dalších zdravotnických profesí, už vloni v létě a první studenti se v ní začnou učit v akademickém roce 2020/2021.

Součástí nízkoenergetické pětipatrové budovy bude reálné nemocniční prostředí zahrnující urgentní příjem včetně plně vybavené makety sanitního vozu a urgentních lůžek, operační trakt se dvěma operačními sály, jednotky intenzivní péče i standardní nemocniční pokoje. Část bude sloužit také pro simulovanou výuku zubních lékařů a nebude chybět ani plocha představující heliport. Studenti tam budou mít například k dispozici simulátor rodící ženy, inkubátor, ultrazvukový simulátor, trenažer šití nebo lumbální punkce.

Simulace jsou už dnes běžné v letectví nebo vojenství, kde ještě dávno před nástupem sofistikovaných technologií existovaly nácviky a simulace krizových situací, kterými je potřeba si projít dřív než v praxi, protože v praxi jde o život a ztráta lidského života je to nejhorší, co se může stát.

„V akutní medicíně je to úplně stejné. Když máte chronickou nemoc, tak tam se dá jít tak říkajíc pozvolna, není celkem problém vzít medika k chronicky nemocnému pacientovi nebo k dlouho plánované operaci. V akutní medicíně se ale věci dějí náhle a trvají v řádech minut, medici se k nim jen tak nedostanou, a když, tak si nemůžete dovolit desetkrát je pokazit s tím, že po jedenácté už se to povede,“ uvedl ředitel Simulačního pracoviště Petr Štourač

Budova, která překlene bohunickou ulici Kamenice, bude mít výběru 8000 metrů čtverečních a náklady na její výstavbu a vybavení budou okolo 900 milionů korun.

Simulační pracoviště se cvičnou nemocnicí zásadně ovlivní výuku lékařů a dalších profesí ve zdravotnictví. Tomu napomáhají i další kroky. Lékařská fakulta rozšiřuje kapacitu pro praktické stáže studentů o regionální nemocnice a díky příslibu navýšení peněz pro lékařské fakulty v následujících 11 letech také navyšuje počty přijímaných studentů.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info