Michal Krčmář: student i olympijský medailista

Profesionální sport nezná kompromisy. Kdo chce vítězit, musí se mu věnovat naplno a nesmí se nechat rozptylovat. Ani školou. Proto se tak málo úspěšných sportovců na vysokou školu dostane a ještě méně jich ji dokončí. Takoví, kteří to dokážou, jsou výjimeční. Jedním z nich je biatlonista Michal Krčmář, stříbrný medailista z olympijských her v Pchjongčchangu pořádaných v únoru 2018.

Velký úspěch Krčmářovy profesionální kariéry se rodil pozvolna. Ještě v roce 2014, když se studiem začínal, patřil tehdy 23letý závodník jen mezi naděje, které svůj potenciál proměnit můžou, ale nemusí. Krčmář na sobě ale pracoval a k tomu vystudoval trenérství na Fakultě sportovních studií MUNI. Až před úspěšnou olympijskou sezonou si vzal od studia volno, vyjel si na olympiádě stříbro, a hned na to se přihlásil do navazujícího magisterského studia.

Krčmář není jediný ze superúspěšné české biatlonové generace, kdo na Fakultu sportovních studií MUNI chodil. Vystudoval ji třeba i další olympijský medailista Jaroslav Soukup nebo bývalý reprezentant a dnes trenér Zdeněk Vítek.

Úspěšnému provazování sportovní a školní přípravy na fakultě hodně pomáhá šéf katedry atletiky, plavání a sportů v přírodě Jan Ondráček. Vede totiž biatlonovou vzdělávací komisi pro trenérskou práci a zároveň funguje jako spojka mezi reprezentací a univerzitou. Na jedné straně hlídá, aby si reprezentanti plnili svoje školní povinnosti a nic nezanedbávali, na druhé jim ale pomáhá s domluvou náhradních termínů na zkoušky, protože na standardní je někdy závodní sezona nepustí.

Na fakultě se navíc dělal výzkum o tom, jak těžko se po konci závodní kariéry sportovcům přechází do běžného života. Jedním z problémů je, že nemají vzdělání, díky kterému by si později mohli najít patřičnou práci. Také proto dnes mají na fakultě reprezentanti zvýhodněné podmínky pro přijetí ke studiu.