Michal Krčmář: student i olympijský medailista

Profesionální sport nezná kompromisy. Kdo chce vítězit, musí se mu věnovat naplno a nesmí se nechat rozptylovat. Ani školou. Proto se tak málo úspěšných sportovců na vysokou školu dostane a ještě méně jich ji dokončí. Takoví, kteří to dokážou, jsou výjimeční. Jedním z nich je biatlonista Michal Krčmář, stříbrný medailista z olympijských her v Pchjongčchangu pořádaných v únoru 2018.

Velký úspěch Krčmářovy profesionální kariéry se rodil pozvolna. Ještě v roce 2014, když se studiem začínal, patřil tehdy 23letý závodník jen mezi naděje, které svůj potenciál proměnit můžou, ale nemusí. Krčmář na sobě ale pracoval a k tomu vystudoval trenérství na Fakultě sportovních studií MUNI. Až před úspěšnou olympijskou sezonou si vzal od studia volno, vyjel si na olympiádě stříbro, a hned na to se přihlásil do navazujícího magisterského studia.

Krčmář není jediný ze superúspěšné české biatlonové generace, kdo na Fakultu sportovních studií MUNI chodil. Vystudoval ji třeba i další olympijský medailista Jaroslav Soukup nebo bývalý reprezentant a dnes trenér Zdeněk Vítek.

Úspěšnému provazování sportovní a školní přípravy na fakultě hodně pomáhá šéf katedry atletiky, plavání a sportů v přírodě Jan Ondráček. Vede totiž biatlonovou vzdělávací komisi pro trenérskou práci a zároveň funguje jako spojka mezi reprezentací a univerzitou. Na jedné straně hlídá, aby si reprezentanti plnili svoje školní povinnosti a nic nezanedbávali, na druhé jim ale pomáhá s domluvou náhradních termínů na zkoušky, protože na standardní je někdy závodní sezona nepustí.

Na fakultě se navíc dělal výzkum o tom, jak těžko se po konci závodní kariéry sportovcům přechází do běžného života. Jedním z problémů je, že nemají vzdělání, díky kterému by si později mohli najít patřičnou práci. Také proto dnes mají na fakultě reprezentanti zvýhodněné podmínky pro přijetí ke studiu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info