Mladá biochemička v čele inovativní firmy

Bavila ji matematika a chemie, zvažovala, že by šla studovat veterinární lékařství a nakonec z toho vyšla biochemie. V současnosti Veronika Štěpánková vede první spin-off firmu Masarykovy univerzity Enantis zaměřenou na biotechnologie.

Splnila se jí tak touha propojit výzkum s praktickými aplikacemi. Enantis se totiž v současnosti zabývá vývojem produktů pro hojení těžkých ran založených na takzvaném fibroblastovém růstovém faktoru, což je bílkovina, která stimuluje růst buněk.

Ještě jako bakalářská studentka začala pracovat v Loschmidtových laboratořích Přírodovědecké fakulty MUNI, kam ji přitáhl úspěch, kdy tamní vědci patentovali enzym odbourávající z životního prostředí bojový plyn yperit. Přidala se tak do výzkumu v oblasti proteinového inženýrství, které se snaží přírodní enzymy či jiné typy bílkovin upravovat tak, aby byly například účinnější nebo fungovaly i v jiných než přirozených podmínkách. Její práci ocenil před šesti lety i ministr školství, který jí udělil cenu pro nejlepší studenty a absolventy.

Přestože ji výzkum bavil, čistě vědeckou kariéru dělat nechtěla. Dává totiž přednost tomu, když je za její prací rychleji vidět praktické využití. „Chtěla jsem pomoci vědcům, kteří dělají základní výzkum, a nabízet jejich objevy někomu dalšímu tak, aby našly uplatnění v praxi,“ říká Štěpánková.

A v Enantisu se jí to daří. Příkladem je evropský projekt, na kterém firma pracuje a jehož cílem je dostat do preklinické fáze výzkumu konkrétní produkt, který využívá takzvaný fibroblastový růstový faktor – tedy bílkovinu, která stimuluje množení buněk. Odborníci totiž předpokládají, že by mohl pomoci lepšímu hojení těžce se hojících ran, například popálenin nebo u diabetiků.

Růstových faktorů je známo 22 a odborníci z Masarykovy univerzity se zaměřili na jeden z nich označený FGF2. V minulých letech se jim podařilo některé důležité vlastnosti faktoru objevit a vnesením mutací takzvaně stabilizovat, aby byl lépe využitelný pro biomedicínské aplikace. Právě těm se pak věnuje spin-off firma, která jednak hledá možnosti konkrétního využití a věnuje se také testování bezpečnosti a účinnosti vytvořených produktů