Na slavné encyklopedii o Brně se podílí i Masarykova univerzita
Více než 20 tisíc současných i historických fotografií a více než 67 tisíc hesel je zařazeno v Internetové encyklopedii dějin Brna, která funguje už 15 let.
Do tvorby encyklopedické databáze se zapojily už téměř čtyři desítky odborných pracovníků několika brněnských kulturně vzdělávacích a vědeckovýzkumných institucí. Po prvním roce provozu se centrum správy projektu přesunulo na Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a od roku 2010 se na projektu podílejí i studenti.
Základem tohoto informačního portálu se staly brněnské ulice a náměstí, na něž tematicky navazují záznamy k brněnským osobnostem, událostem, pomníkům, pamětním deskám, uměleckým dílům, stavbám i archeologickým lokalitám. Mezi jednotlivými hesly lze díky jejich funkčnímu propojení volně přecházet. Důležitou součástí je mnohdy i velmi unikátní obrazový materiál.
Brněnskou encyklopedii doplňuje populární facebookový profil Internetová encyklopedie dějin Brna, kde nejvíce reakcí vyvolávají srovnávací fotografie, které od sebe dělí i více než jedno století. Záběry ze současného Brna navíc přispívají i sami čtenáři.
A jak to všechno začalo? Známá brněnská historička a spoluzakladatelka Internetové encyklopedie dějin Brna Milena Flodrová říká, že za všechno mohou zvídavé telefonáty Brňanů. Nejvíce dotazů se týkalo starých názvů ulic. Tak začala vznikat první, tehdy ještě analogová kartotéka. Nezaháleli ani další budoucí encyklopedisté, kteří si rovněž vytvářeli oborové databáze. Odtud už pak nebyla až tak daleká cesta k myšlence je všechny sjednotit, propojit a dále rozšiřovat s podporovou internetových technologií.
Internetová encyklopedie dějin Brna navíc položila základy k postupně vznikající unikátní síti městských encyklopedií, kterou spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem. Samostatné týmy odborníků podobně jako v Brně už fungují i v Jihlavě, Uherském Hradišti a Ostravě a ke zveřejnění se připravuje také Plzeň.