Na vysoké škole můžete být už na střední

Zní to jako protimluv, ale není. Masarykova univerzita se otevírá talentům všech věkových skupin a zejména nabídku pro střední školy má opravdu pestrou. Většina aktivit začala před lety z nadšení zdejších pedagogů a studentů, kteří chtěli dělat zajímavé akce pro ostatní. Dnes už se jedná o propracovaný systém kurzů, korespondenčních seminářů, soustředění, letních škol a různých soutěží.

Nově se dá vše najít přehledně na webu prostredoskolaky.muni.cz, kde můžete vybírat z oborů, jako je matematika, fyzika a informatika nebo chemie, biologie a geologie či ekonomie.

Za řadou akcí přitom stojí uskupení studentů s tajemným názvem Spolek přátel severské zvěře. Ne, nejde o lidi, kteří v lesích objímají losy, označení se vyvinulo z názvů akcí, které v sobě obsahovaly jména různých severských zvířat. Je to především populární InterSob, což je jednodenní multioborová soutěž odehrávající se v ulicích Brna a po univerzitě, a InterLoS neboli Internetová logická soutěž zaměřená na šifry a programování.

V nabídce webu toho ale najdete daleko více. Ať už je to středoškolská odborná činnost, soutěž Bohatství země zaměřená na téma těžby nerostných surovin, Brněnský korespondenční seminář spojený s matematickým soustředěním nebo letní škola IT. Řady aktivit, jako jsou korespondenční semináře, se dá účastnit z pohodlí domova, některé jsou spojené s výletem do Brna, při kterém poznáte prostředí města i univerzity na vlastní kůži.

Většinou se navíc stává, že se účast středoškolákům vyplatí, protože lépe znají prostředí školy a rychleji se po nástupu zorientují. Častým případem je, že se z někdejších účastníků stávají později pořadatelé akcí pro mladší spolužáky a posléze úspěšní absolventi, kterými se Masarykova univerzita ráda chlubí.