Napsali jsme Brnu sportovní plán do roku 2030

Hokejový stadion! Víc cyklostezek! Fotbalový stadion! Rozhodně ne žádný fotbalový stadion! Snad každý, kdo žije v Brně a věnuje se sportu, má nějaký názor na to, co by se ve městě mělo ve sportovní oblasti v následujících letech udělat. Nebo také na to, co by se dělat nemělo.

Stejně jako ale laik neléčí nemoci, neměl by někdo jen tak z ulice rozhodovat o miliardových investicích. A protože třeba stavby nových stadionů ohromné investice znamenají, rozhodli se brněnští radní před časem spojit s odborníky z Fakulty sportovních studií MUNI, aby jim pomohli vyhmátnout, co je opravdu potřeba udělat a kam by hlavně měla veřejná podpora směřovat.

Ze společné práce mnoha lidí vzešla 260stránková koncepce rozvoje sportu ve městě, podle které by se vedení Brna mělo rozhodovat až do roku 2030. Dokument stojí hlavně na několika vizích, přičemž nejvíc z nich ční tři věci: zajištění sportovní infrastruktury, Brno jako město aktivních obyvatel a jako hostitel významných sportovních akcí.

Tvůrci strategie se museli vypořádat a zvážit řadu problémů a okolností. Jednou z nich je, že řada městských sportovišť je ve špatném stavu. Nebo jsou už spíš ruinou, což je hlavně případ bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami.

Jedním z důvodů, proč to taková situace vznikla, je fakt, že Brno v minulosti vynakládalo na sport menší část svého rozpočtu, než je obvyklé v jiných českých městech nebo vyspělých západních zemích. Zatímco ve městě šlo na podporu sportu v minulosti asi 2,5 procenta rozpočtu, koncepce považuje za optimální dostat se k pěti nebo šesti procentům.

Například stavba fotbalového stadionu je hudba daleké budoucnosti. Koncepce z rukou expertů z fakulty sportovních studií ovšem výrazně podporuje stavbu nové hokejové haly. Ne ale čistě jako hokejového stánku. Měl by mít podobu multifunkční haly, kde se dají pořádat mezinárodní atletické závody, tenisová nebo volejbalová utkání nebo hrát koncerty. Mělo by to zaručit, že už městu nebudou organizátoři velkých akcí se zahraničními aktéry utíkat třeba do Ostravy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info