Bez popisku

Počítač místo indexu a hlavně bez plagiátů!

Že se dnes známky nezapisují do indexů a školní formality se řeší elektronicky, přijde všem běžné. Byly ale doby, kdy si nikdo nic takového nedovedl představit. A už vůbec ne to, že by se daly závěrečné práce odevzdané na vysokých školách snadno porovnávat mezi sebou, a kontrolovat, jestli náhodou někdo od někoho něco neopsal. Dnes to všechno jde hlavně díky odborníkům z Masarykovy univerzity, kteří s tím vším v Česku začali jako první.

Psal se rok 1998, když začali experti Fakulty informatiky MUNI v týmu složeném ze čtyř lidí vyvíjet Informační systém Masarykovy univerzity. Od začátku byl zamýšlený jako takový virtuální deníček studenta. Místo, kde se bude komunikovat s učiteli a vyřizovat si studijní povinnosti. Bylo to tehdy revoluční. Řada pedagogů ještě počítač ani neuměla obsluhovat, takže když se pak IS, jak se systému dodnes říká, v roce 1999 zapnul a později se ustanovilo, že ho musí používat celá univerzita, vyvolalo to velké bouře.

Obdobně jako u jiných technických pokroků se ale vžil natolik, že dnes už si bez něj nikdo nedovede život na univerzitě představit, takže není žádný div, že řešení později převzala řada dalších českých a vysokých škol.

Techničtí inovátoři se ovšem nespokojili jen s tím a šli dál. Když se závěrečné práce do ISu začaly odevzdávat elektronicky a fungovalo tak čím dál víc škol, mohli vyvinout další novinky, která české vysoké školství výrazně zefektivnily. Vytvořili se weby s názvem Theses.cz a Odevzdej.cz, které umožňují odhalovat plagiáty mezi vysokoškolskými závěrečnými pracemi a seminárními pracemi. Právě díky nim se zpětně povedlo odhalit řadu podvodů a studenti se naučili, že na každý pokus o podvod se velmi pravděpodobně přijde, takže dnes už si to raději rozmyslí. Informatici Masarykovy univerzity se tak postarali o výrazné zprůhlednění a zkvalitnění akademické práce v Česku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info