Bez popisku

Pomocné ruce pro rodiny autistů

Když se rodičům narodí dítě s poruchou autistického spektra, je to pro ně výzva a hodí se každá pomoc, která dítě ve vývoji posune dál. Hned několik takových pomocných rukou nabízí odborníci z Masarykovy univerzity.

Psychologové z Filozofické fakulty MUNI v čele s Pavlem Humpolíčkem se dali už před lety dohromady s informatiky a vymysleli software s názvem Newron (http://www.newron.cz/newron/). Ve zkratce řečeno jde o videohru, která dětem s poruchou autistického spektra pomáhá osvojit si práci s emocemi a lépe interagovat se svým lidským okolím. Právě to jsou aspekty života, kde se jejich znevýhodnění projevuje nejvíc. Hru si lze volně stále stahovat do různých mobilních zařízení a hrát ji doma i ve škole.

Bez popisku

Ještě dál šli odborníci z Pedagogické fakulty MUNI, kteří v Česku pod vedením Karla Pančochy etablovali jednu specifickou formu pomoci, takzvanou aplikovanou behaviorální analýzu (ABA). V zahraničí jde o velice populární soubor technik, které nejsou striktně určené právě lidem s poruchami autistického spektra, ukázalo se ale, že právě jim a jejich rodinám výrazně zlepšují kvalitu života.

Specifičnost a úspěšnost ABA nespočívá jen v metodách, s jakými pracuje, ale hlavně v tom, co jejich nasazení předchází – v důkladné diagnostice chování.

Bez popisku

„U lidí s autismem se například mohou v příliš velké míře vyskytovat záchvaty vzteku nebo sebepoškozování, které často pramení z toho, že mají omezené možnosti vyjádřit svoje potřeby. My se snažíme jejich chování v první řadě podrobně analyzovat a zjistit, co určitému projevu předchází, co jej způsobuje a co následuje bezprostředně po něm,“ vysvětluje Karel Pančocha.

Na pedagogické fakultě teď funguje jediný výukový program v tuzemsku, který vychovává odborníky takzvané behaviorální analytiky. Aktuálně mají totiž patřičné vzdělání v Česku a na Slovensku jenom čtyři lidé. Na pedagogické fakultě kvůli tomu vybudovali i speciální tréninkové centrum, kde si můžou jednotlivé metody chodit osvojovat také rodiče autistických dětí.

Podívejte se na trailer ke hře Newron

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info