Přechod z dětského domova do „života venku“ usnadní mladým vysokoškoláci

Rok 2019 není pro univerzitu zajímavý jen stovkovým výročím, ale třeba i tím, že se rozběhne jeden dlouho očekávaný projekt. Jmenuje se Symbios a na svědomí ho mají environmentalisté z Fakulty sociálních studií MUNI, kteří se zaměřili na pomoc specifické skupině lidí – mladým, kteří opouštějí dětský domov, a poprvé v životě se tak musí spolehnout jen sami na sebe. Aby pro ně začátek fungování v běžném životě nebyl tak tvrdý, bude pár z nich mít už někdy od léta příležitost spolubydlet se studenty Masarykovy univerzity, kteří jim budou dělat vzor, a v životě tak trochu průvodce.

Symbios v sobě propojuje dvě skupiny mladých lidí, které by na sebe v reálném životě jen tak nenarazily. „Mladí dospělí se po odchodu z dětských domovů neocitají ve snadné situaci, nemají peněz nazbyt, potřebují získat bydlení, najít si první pracovní místo a také navázat nové sociální kontakty,“ přibližuje Bohuslav Binka, vedoucí katedry environmentálních studií a celého projektu. On a jeho kolegové se inspirovali ve Vídni, kde léta existuje komunitní bydlení s názvem VinziRast, kde sdílejí jednu budovu a její jednotlivé byty obývají studenti vídeňských univerzit a bývalí bezdomovci.

Pro Brno projekt trochu modifikovali. Během tohoto roku tak postupně vysokoškoláci a mladí dospělí z dětských domovů obsadí osm dvoupokojových bytů v domě v Křenové ulici, který poskytla a zrekonstruovala radnice Brno-střed. Druzí jmenovaní budou mít v domě volnost a povinnost platit zvýhodněný nájem, ale když budou potřebovat, najdou tady i pomoc. Počítá se s blízkostí sociálních pracovníků a obyvatelé dostanou také podporu pro hledání prvního zaměstnání.