Bez popisku

První československé dítě ze zkumavky

Gynekologem se Ladislav Pilka stal spíše mimochodem. Nemilosrdná socialistická umístěnka ho na osm let zavřela na porodnickém oddělení, což se nakonec ukázalo jako požehnání. Profesor Pilka se tam začal zabývat léčbou neplodnosti a už v roce 1982 se díky tomu významně podílel na první asistované reprodukci v tehdejším socialistickém bloku. Dnes zcela běžná věc byla tehdy velká senzace.

„Klíčové bylo, že na Masarykově univerzitě fungoval ústav embryologie a histologie a že tam byl profesor Dvořák. On a jeho tým měli zkušenosti s odběrem vajíček u zvířat – savců. Zajímal jsem se o to a začali mě zvát na schůzky, kde jsem potkal také dva podnikavé lékaře Jana Tesaříka a Pavla Trávníka. Společně jsme si řekli, že když metodiku zvládáme u různých savců, proč by to nešlo u člověka,“ vzpomínal svého času pro univerzitní časopis Pilka.

Bez popisku

První těhotenství skončilo potratem, druhé už ale bylo úspěšné. Lékaři měli brzy další výsledky, a tak se roztočil velký kolotoč. „I když nám nejdřív házeli klacky pod nohy, postupně z nás udělali úspěch socialistického zdravotnictví a všichni hodnostáři se tím začali chlubit. Pořádaly se tiskové konference, kde seděla spousta lidí, kteří s tím neměli co do činění a neměli vlastně ani co říct, protože o tom nic nevěděli,“ vylíčil gynekolog.

nes používané metody zůstávají v principu stejné, samozřejmě se ale dělají s větší jistotou a také snadněji díky dostupným technologiím. „Všechno můžete koupit, objednat, vyrábí se to průmyslově. Naše první děti ze zkumavky vznikly doslova na koleně,“ zavzpomínal Pilka.

Dlouholetý přednosta II. gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity přezdívaný „otec dětí ze zkumavky“ zemřel v roce 2014 ve věku 81 let a do posledních chvil aktivně působil v porodnictví. Prvnímu československému dítěti ze zkumavky, které dodnes zůstává v anonymitě, bude zanedlouho už 40 let.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info