Psycholog ukazuje, že internet není nepřítel

Že používání moderních technologií a internetu ovlivnilo lidské chování a prožívání, na to by si asi vsadil každý. Jak moc a v jakých ohledech, tím už se skoro dvacet let zabývá psycholog David Šmahel z Fakulty sociálních studií MUNI. Původně studoval informatiku a kromě studia trávil stovky hodin času hraním tehdy počítačových her – chování lidí v online prostředí ho už tehdy začalo fascinovat.

Ačkoliv lidé mají technologie a jejich užívání tendenci démonizovat, výsledky Šmahelova výzkumu a řady mezinárodních studií tyto emoce mírní. „Internet je především zrcadlem reálného světa,“ uklidňuje Šmahel, že se na sítích a díky nim nic tolik jiného nebo neobvyklého neděje. „Jistě, u někoho může například nadužívání sociálních sítí vést ke vzniku závislosti, ale někdo se díky těmto formám komunikace bude cítit lépe a na někoho to zase nebude mít efekt vůbec žádný,“ vysvětluje.

Šmahel připouští, že internet změnil pojímání prostoru a času. Spíš než upozorňování na možná rizika ale apeluje na to, aby lidé zkrátka uplatňovali pravidla bezpečného chování stejně jako ve fyzickém prostoru i v tom virtuálním. Vzhledem k tomu, že velká část populace s technologiemi nevyrůstala, ale osvojovala si jejich užívání až v pozdějším věku, se na to pořád trochu zapomíná.

Za léta jeho práce se kolem Šmahela vytvořila celá výzkumná skupina označovaná zkratkou IRTIS, která téma vlivu užívání moderních technologií zkoumá v nejrůznějších ohledech. Její členy zajímá nejen vliv na chování dětí, ale i dospělých a seniorů a to, jak se lidé při používání internetu starají o svoji bezpečnost, jaký mají digitální technologie vliv například na poruchy příjmu potravy nebo sexuální chování a prožívání.

Členové týmu se také podílejí na vydávání mezinárodního impaktovaného časopisu Cyberpsychology, který je podle bibliometrických parametrů nejlepším českým časopisem v oblasti sociálních věd.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info