Radio R plní sny a objevuje talenty

Když začalo v roce 2008 studentské Radio R vysílat, vyvolalo spoustu pozvednutých obočí. Rádio? Vážně? A nekomerční? A víte, že s tím předchozím to nedopadlo dobře?

Jenže tenhle nápad se chytil, funguje už přes deset let a za tu dobu z něj vzešla spousta pozdějších moderátorů nebo reportérů českých rádií i televizí a také nadšenců, kteří si splnili mluvit do éteru o svých koníčcích nebo posílat do světa hudbu, která je baví.

S myšlenkou přišel na začátku zahraniční lektor Fakulty sociálních studií MUNI a chytili se jí studenti i učitelé. Od počátku bylo jasné, že rádio nebude komerční stanicí. Měla to být komunitní záležitost, kde dostanou příležitost ještě neobroušené talenty a hrát se budou věci, které v komerčních stanicích neuslyšíte. Tak trochu natruc, aby bylo jasné, že i ty se umí prosadit. Když studenti začínali vysílat, bylo to ještě v prostoru, která sloužil na fakultě jako sklad. Dnes už mají dvě místnosti, přičemž jedna se dá použít jako vysílací a druhá jako nahrávací studio.

Univerzitní rádio vzniklo z čirého nadšení. Jistě, hlavním záměrem bylo, aby se tady něco přiučili budoucí rozhlasoví novináři a šli do praxe s alespoň nějakými zkušenostmi. Kromě toho se tady ale od začátku uplatňovali i lidé, kteří mají třeba jen zajímavý koníček a chtějí o něm říct ostatním.

Rádiová parta, která se časem rozrostla na stovky lidí, také od začátku pořádá i kulturní akce v off air prostoru. Co do technických vymožeností bylo navíc rozhlasové studio na fakultě sociálních studií odrazem k dalším odvážným projektům. Časem přibylo také studio televizní, které má dnes vybavení srovnatelné s tím, jaké najdete v hlavních českých zpravodajských stanicích.