Šance pro děti s rakovinou kosti
Chirurga Pavla Janíčka ten problém trápil řadu let. Děti s rakovinou kosti měly v některých případech jen dvě možnosti. Buď amputaci, nebo v dospělosti dvě nestejně dlouhé nohy.
„Když jste viděl případy dětí se zkrácenýma nohama, tak to nebylo nic veselého. Operujeme i děti, kterým jsou třeba tři roky, a nebylo často co jim nabídnout jiného než amputaci, protože dítě si na to zvyklo a naučilo se s tím žít spíš, než když mu nohu zachráníte, ale postupně mu tam vznikne třeba i 15centimetrový rozdíl, se kterým se opravdu nežije snadno,“ popsal situaci Pavel Janíček.
Po letech tvrdé práce se v roce 2017 zrodilo z unikátní spolupráce několika institucí řešení, a sice speciální rostoucí endoprotéza. Pacient dostane umělý kolenní kloub a nahrazené části stehenní a holenní kosti a jak roste, lékaři podle potřeby upravují celkovou délku. Dělá se to tak často, jak je potřeba v závislosti na tom, jak konkrétní dítě roste, zpravidla několik milimetrů co půl roku.
Originální řešení dokonce vyznamenala Technologická agentura ČR. Endoprotéza si vysloužila hned dvě ocenění. Cenu v kategorii Řešení pro kvalitu převzala kladenská firma Beznoska, která má zásluhy na technické realizaci. Ocenění Český nápad si pak vysloužil právě chirurg Pavel Janíček, který působí na Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Právě on celou věc vymyslel a v praxi využil u prvních pacientů.
„Na světě už samozřejmě nějaká řešení tohoto problému existovala, v tom jsme zdaleka nebyli první, ale takové protézy jsou často velmi drahé, přijdou až na několik milionů korun. A tak jsem si říkal, že zkusíme najít nějaké jednodušší mechanické řešení, které se dostane do ceny, která bude přijatelná pro méně bohaté zdravotnické systémy, jako jsou ty v zemích střední Evropy nebo ještě dál na východ,“ komentoval Janíček úspěch svého týmu.
Podívejte se na video: