Špičkové vědce láká univerzita na volnost v bádání

Co dělá vynikající univerzitu? Na přesném seznamu se asi nikdo neshodne, ale mezi nezbytné věci určitě bude kromě motivovaných studentů a výborných absolventů patřit také špičková věda a mezinárodní reputace. Dosáhnout posledních dvou bodů je možné díky osobnostem, které na Masarykově univerzitě působí. Přitáhnout mistry svých oborů ze zahraničí se už dva roky snaží také speciální grant Muni Award in Science and Humanities, který začala univerzita nabízet.

První výzvu v soutěži o mimořádný grant ve výši pěti milionů korun ročně po dobu pěti let vypsala interní Grantová agentura Masarykovy univerzity na podzim roku 2017 a druhý pak v roce následujícím.

Jako první díky němu přišel na univerzitu světový oborník na teorii grafů Daniel Kráľ, který si na fakultu informatiky přenesl i grant financování Evropskou výzkumnou radou (ERC). Z britské Univerzity Warwick jej do Brna přitáhla možnost získat financování výzkumu, které je velmi flexibilní a neomezuje vědce co do zaměření na konkrétní oblast výzkumu a umožňuje mu soustředit síly třeba i na nová perspektivní témata. Vývoj matematických modelů velkých grafů je přitom zásadní pro budování počítačových sítí nebo třeba pro navigační systémy.

Druhým vědcem, který letos míří do Brna, konkrétně na filozofickou fakultu, je historik umění Matthew Rampley z Birminghamské univerzity. I on přiváží na univerzitu ERC grant a chce se tady věnovat modernímu umění a architektuře meziválečného období.

Koncept Muni Award in Science and Humanities je mezi českými univerzitami ojedinělý. Ucházet se o něj mohou vědci, kteří jsou držiteli prestižních grantů ERC, ale i ti, kteří v soutěži ERC získali za svůj projekt nejlepší hodnocení, ale kvůli limitům financování se na ně už nedostaly peníze. Hlásit se mohou také lidé s individuálními přenositelnými granty podobné úrovně a prestiže jako ERC i ti, jejichž dosavadní kariéra a publikační činnost takové úrovni odpovídají.

Vítězům univerzita nabízí pracovní smlouvu na tři roky a po úspěšném hodnocení její prodloužení na pět let a pak na dobu neurčitou, roční podporu ve výši pěti milionů korun na pět let, habilitaci nebo profesuru na Masarykově univerzitě a zázemí pro výzkumný tým.