Studenti bojují proti dezinformacím
Schválně, kolikrát jste se v poslední době přistihli, že jste se na internetu nechali nachytat něčím, u čeho se nakonec ukázalo, že to není tak úplně pravda? Párkrát se to stalo, že? A jestli o ničem takovém nevíte, tak věřte, že to není proto, že by se vám to nestalo. Jen jste to zatím neodhalili.
Dezinformace, fake news nebo propaganda, jsou fenomény, které dostaly se vznikem a masivním rozšířením internetu a později sociálních sítí nové bitevní pole. A studenti z Katedry politologie Fakulty sociálních studií MUNI se s nimi před pár lety pod vedením pedagogů Miloše Gregora a Petry Vejvodové rozhodli začít bojovat.
Oba akademici nejdřív udělali analýzu prokremelských a propagandistických webů, ve které mimo jiné popsali, jak nejen tato média někdy nezáměrně a někdy zcela záměrně manipulují svými čtenáři a diváky. Téma zarezonovalo, a tak Gregor s Vejvodovou vypsali kurz a pomohli studentům se vznikem projektu Zvol si info. Společně s nimi napsali web, který funguje jako návod, jak se různým manipulacím ve veřejném prostoru bránit, a k tomu už studenti skoro tři roky objíždí (nejen) střední školy s přednáškami, které to všechno ještě srozumitelněji vysvětlují. Za tu dobu si je vyslechlo asi sedm tisíc středoškolák, ale i návštěvníků různých festivalů a dalších kulturních akcí.
Na základě mnoha ohlasů a třeba i toho, že skupina dostala od nadace Člověk v tísni cenu Gratias Tibi, se její členové spolu s pedagogy rozhodli napsat o dezinformacích také knihu. Schválně dostala název Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!, a protože vyvolala docela rozruch, chopili se jí i divadelníci. Od loňského jara s ní jezdí herci z projektu Listování Lukáše Hejlíka po celé republice a převádějí jednotlivé věty v textu do podoby něčeho mezi scénických čtením a divadelním představením.
Podívejte se na video: