Studentka práv pomáhá lidem v poradně dTestu
Chránit slabší, konkrétně spotřebitele před nekalými praktikami některých obchodníků, je poslání, které už několik let naplňuje Svatava Veverková. Vedoucí právní poradny dTestu si aktuálně dělá doktorát na Právnické fakultě MUNI a kromě toho se snaží šířit osvětu i prostřednictvím časopisu Právo21.
Svatava nejprve studovala speciální pedagogiku, kde se zabývala logopedií a surdopedií, tedy péčí o osoby se sluchovým postižením. Po roce si jako další obor přidala ještě právo. Když pak při studiu právnické fakulty hledala praxi v oboru, rozhodla se zkusit štěstí právě v poradně dTestu, která tehdy sídlila jen v Praze.
„Říkala jsem si, že vstávání jednou týdně zvládnu, a když mě přijali, jezdila jsem na jeden den do poradny do Prahy a jednou týdně pracovala z domu,“ vzpomíná na své začátky.
Dnes najdou spotřebitelé pomoc v Praze i Brně, ale naprostou většinu dotazů zodpovídají pracovníci telefonicky nebo online. Na právní poradce se denně obrací na dvě stovky lidí, kteří se nejčastěji ptají na reklamace zboží, smlouvy uzavírané přes internet nebo podomní prodej.
Svatava Veverková koordinuje jejich činnost, zaškoluje je, kontroluje i motivuje. „Své poslání vidím nejen v tom pomáhat poradcům s odbornými stanovisky, ale učit je i přístupu například k seniorům. Lépe potom chápou, proč senior opětovně podepsal tak nevýhodnou smlouvu.“ Práce jí pomáhá i při studiu, protože má možnost své zkušenosti s reálnými příběhy spotřebitelů promítnout do své dizertace.
dTest je největší spotřebitelskou organizací v České republice a lidé ho znají především díky testování výrobků. Součástí činnosti dTestu je ale právě i právní poradna, která se snaží kromě řešení konkrétních dotazů a stížností šířit i osvětu o právech spotřebitelů, nájemních vztazích či telekomunikacích.
O jiný typ osvěty se pak snaží časopis a nezisková organizace Právo21, kterou Svatava Veverková vede a která sdružují mladou generaci právníků. Myšlenkově se hlásí k tomu, že chtějí z práva udělat užitečný nástroj, který budou chápat i lidé bez právního vzdělání.
„Snažíme se proto psát články kratší, srozumitelné, věnujeme se dění doma i ve světě a přidáváme k němu právní background,“ říká šéfredaktorka a dodává, že kromě online verze by rádi dvakrát do roka vydávali i tištěné číslo. Poslední vyšlo v lednu a hlavní téma v něm se věnuje testování kosmetiky na zvířatech.