Prezident a jeho univerzita
Proč je Masarykova univerzita zrovna Masarykova? Byl to právě první československý prezident, který se o její založení dlouho zasazoval a nakonec byl u toho, když byla Zákonem číslo 50 první republiky založena.
Ještě v době, kdy Tomáš Garrigue Masaryk hlavou státu nebyl a působil jako profesor na Univerzitě Karlově, byl jedním z čelních představitelů hnutí za vytvoření další univerzity na Moravě. „Kdo zná život škol vysokých, dá mně za pravdu, že máme-li míti jednu univerzitu, potřebujeme dvě,“ napsal slavný český státník v roce 1885 v časopisu Athenaeum.
Odkazoval tím na skutečnost, že škola prosperuje nejvíc, když má s kým soupeřit a s kým se porovnávat. Snahy se dlouhá léta nedařilo naplnit, ztroskotávaly hlavně na bojích o to, kde by měla mít nová škola svoje sídlo.
V roce 1891 předložil Masaryk v poslanecké sněmovně návrh na zřízení druhé české univerzity na Moravě a věnoval se tomuto problému v dalších letech. V prostředí rakousko-uherské monarchie, ne právě nakloněné růstu české inteligence, se myšlenky druhé české univerzity v dalších letech ujímaly především vědecké a kulturní kruhy, studenti a vysokoškolská inteligence, byly pořádány manifestační schůze a petiční akce. A tak mohl Masaryk v červnu 1912 předložit v poslanecké sněmovně na sedm tisíc petic, v nichž se české obce a města vyslovovaly pro urychlené zřízení české univerzity v Brně. Ovšem bez výsledku.
Až v roce 1919 už jako prezident Československa podepsal Zákon číslo 50, kterým byla zřízena druhá česká univerzita v Brně se čtyřmi zakládajícími fakultami. Jméno dostala po svém zakladateli, pro něhož se boj o českou univerzitu stal jedním z velkých témat jeho života.
První návštěva prezidenta T. G. Masaryka na univerzitě se uskutečnila v roce 1924 a druhá u příležitosti položení základního kamene k budově Právnické fakulty MU v červnu 1928. O univerzitu a její rozvoj se zajímal po celý svůj život a škola se k němu a jeho hodnotám dodnes hrdě hlásí.