Bez popisku

Titul z MUNI má i světový lezec Ondra

Že je Adam Ondra fenomenální lezec, o tom si povídají sportovní fanoušci po celém světě. On ale dokázal také něco, co se v průběhu aktivní kariéry povede jen malému procentu profesionálních sportovců – na Masarykově univerzitě vystudoval obor podniková ekonomika a management. Ondra v září roku 2017 přelezl nejtěžší lezeckou cestu světa a opakovaně překonává hranice toho, co se považuje za možné. Přesto má pořád motivaci pokračovat.

„Lezení pro mě na prvním místě znamená možnost být na skále. Dostáváte se do míst, kde před vámi třeba ještě nikdy nikdo nebyl. To není jen sport, ale i životní styl. Až pak mám závody, to už je sport, jakási výzva, která mě motivuje, takže se snažím najít kompromis mezi obojím,“ vysvětlil v rozhovoru pro univerzitní zpravodajský portál muž, pro kterého je teď největší motivací dostat se na olympiádu do Tokia, na jejíž program bylo sportovní lezení poprvé zařazeno.

Bez popisku

Na lezení na skalách má nejraději pocit volnosti, kterým tím dostává. „Zároveň mi ale přijde, že žít jenom takhle by mě nenaplňovalo, proto závodím. No, a protože víc než čtyři hodiny denně se trénovat stejně nedá, tak do toho je pak dobrá i škola. Chtěl jsem obor, který mi bude v budoucnu užitečný,“ popsal Ondra, který dostudoval v roce 2016 na Ekonomicko-správní fakultě MUNI a obhájil bakalářskou práci s názvem Hledání konkurenční výhody na relevantním trhu u malého podniku.

Na Masarykovu univerzitu se ovšem později ještě vrátil. Díky projektu Českého rozhlasu mu odborníci z Fakulty sportovních studií MUNI udělali komplexní diagnostiku těla, což pomůže lezci i vědcům lépe pochopit, v čem jeho výjimečnost vlastně spočívá. Ondra bude moct poznatky využít třeba ve chvíli, kdy se zraní, a bude se chtít dostat zpátky do formy. Vědci zase získali výjimečný objekt studia, který může po zevrubném popsání sloužit ostatním jako vzor.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info