Učitelé pomáhají ohroženým lidem

Narodit se do sociálně znevýhodněného prostředí je dárek, který člověk nechce, ale na výběr mu nikdo nedal. Na pedagogické fakultě léta naráželi na důsledky vyrůstání v takovém prostředí, a tak se rozhodli začít pomáhat.

Už od roku 2001 nabízí katedra sociální pedagogiky předmět doučování v sociálně znevýhodněných rodinách, dnes s názvem Asistentská praxe, díky kterému chodí (nejen) studenti pedagogiky doučovat děti z rodin, které nemají sociální ani ekonomicky jednoduchý život. Předmět se nedávno stal součástí povinného společného základu, takže jím prochází velká část studentů fakulty. Získávají díky tomu jasnější představu o tom, jak může být učitelská práce náročná, a navíc pomáhají potřebným.

To, že doučování vyústilo v povinný předmět je výsledek několikaleté práce a velkého úsilí v podání dnešní vedoucí katedry Lenky Gulové a jejích kolegů, kteří se v tomto směru angažují už řadu let. Doučování dětí z problematického prostředí kdysi začínalo jako dobrovolná aktivita, přičemž se děla řada dalších.

Gulová stojí spolu se svými kolegy a studenty za celou řadou projektů. Mimo jiné za vybudováním volnočasového centra a vzdělávání místních pedagogů v angolském městě Kuito v provincii Bié. Pracovníci katedry mají za sebou rozvojové projekty na Ukrajině, kde pomáhají dostat do kondice zdejší vysoké i základní školství. A k tomu dělají spoustu věcí také doma v Česku. Tým Lenky Remsové například rozvíjí metody aplikovaného dramatu, mezi které patří i takzvané Divadlo utlačovaných, jež pomáhá sociálně znevýhodněným lidem uvědomit si vlastních práva a následně jednat.

Další příklad je novější – aktuální projekt na katedře motivuje Romy ke studiu na vysoké škole a usiluje o větší otevřenost univerzitního prostředí směrem k jinakosti. Není divu, že za angažování se ve všech těchto záležitostech se Lenka Gulová stala první nositelkou univerzitní ceny za přínos rozvoji občanské společnosti.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info