Umění pro všechny a všude
V roce 2019 neslaví jen Masarykova univerzita, ale jedno malé výročí si připomínají i zdejší výtvarníci. Na konci dubna se už podesáté koná Týden výtvarné kultury, akce, která se léta snaží přetvářet prostor pro poznávání umění a pro dialog mezi umělci a jejich příznivci i těmi, kdo se dosud umění spíš vyhýbali.
Podnět organizovat něco takového vzešel před lety od vedoucího katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MUNI Radka Horáčka, který chtěl zviditelnit brněnské galerie, jejich výstavy i doprovodné akce a zapojit do zprostředkování umění i studentky a studenty Masarykovy univerzity.
Zpočátku bylo Brno jediným městem v České republice s takto koncipovaným festivalem výtvarného umění. Organizátoři z univerzity a z Turistického informačního centra města Brna zapojují čím dál víc lidí, institucí i studentů jako pořadatelů. Program čítá výstavy, komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny nebo performance v ulicích města.
Na to všechno se napojují například i konference pro odborníky, kteří do Brna jezdí diskutovat o nejnovějších trendech v umění nebo třeba o tom, jak ho prezentovat. Organizátoři to totiž berou tak, že lidem je pořád nutné dávat nové podněty, aby měla o umění zájem nejen veřejnost, ale třeba i členové politické reprezentace a instituce, které s ním nějak nakládají.
Letos se budou tyto podněty poprvé předávat pod novým názvem akce, který víc akcentuje mezinárodní přesah programu. Nově bude v programech název Brno Art Week a v závěru týdne se připojí další brněnská akce – Open Studios, tedy možnost navštívit ateliéry brněnských umělců.