Bez popisku

Univerzita je na dvou kontinentech. Bádá v Antarktidě

Možná to zní trochu nadneseně, ale Masarykovu univerzitu skutečně najdete na dvou kontinentech. Kromě tradičního sídla v Brně totiž vybudovala a provozuje vědeckou základnu v Antarktidě. V plném provozu je stanice Johanna Gregora Mendela od února roku 2007, ale odborníci nejen z MUNI jezdili na nejjižnější kontinent už mnohem dřív.

Bez popisku

Právě na těchto cestách se zrodil nápad vybudovat vlastní základnu. „Myšlenku postavit českou stanici nám vnukl Bernard Stonehouse, britský vědec, který se zastavil na polské základně Henryka Arctowského na Jižních Shetlandách. Tam jsme s kolegy jezdili od roku 1994, ale postupně jsme cítili, že je načase se posunout někam dál,” vzpomíná na počátky úvah o stanici její zakladatel klimatolog Pavel Prošek.

Bez popisku

Po několika letech úsilí se podařilo myšlenku prosadit na ministerstvu školství, které stavbu stanice financovalo. Zároveň s tím hledali vědci také vhodné místo, kde by mohl český antarktický program fungovat. Volba padla na ostrov Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova. Podle Proška to byla vlastně náhoda, místo doporučil českým vědcům kapitán britské lodi, ale kvůli špatnému počasí si jej nejdřív mohli prohlédnout jen na mapách a fotografiích. Volbu pak potvrdila ještě čtyřčlenná výprava.

Vhodné místo ani zajištěné financování však pro stavbu na ledovém kontinentu nestačí, především je potřeba získat souhlas společenství států Antarktické smlouvy. Ten se podařilo získat v roce 2004 a o rok později už na Jamese Rosse dorazili stavaři a stavební materiál (více zde).

Bez popisku

Stanice J. G. Mendela je sezónní a v době antarktického léta může poskytnout zázemí až dvaceti lidem. Čeští i zahraniční vědci tam dlouhodobě sledují vývoj klimatu, zkoumají ledovce, permafrost, ale také parazity, lišejníky, bakterie nebo hledají fosilie.

Systematická vědecká práce navíc přispěla k tomu, že má Česká republika od roku 2014 hlasovací právo v rámci Smlouvy o Antarktidě a spolurozhoduje tak o dění na tomto kontinentu.

V brzké době navíc ke stávající stanici zřejmě přibude ještě jedna. Letos do Antarktidy vyrazily hned dvě výpravy, oproti té standardní vědecké ještě jedna s cílem prozkoumat novou lokalitu…

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info