Univerzita třetího věku je pro seniory novým startem do života

Masarykova univerzita přirozeně existuje kvůli tomu, aby vzdělávala. Když už to dělá, snaží se ale také vysvětlovat, že vzdělávání je celoživotní proces. Už od roku 1990 toto přesvědčení uskutečňuje a připomíná prostřednictvím vlastní univerzity třetího věku, kam se může přihlásit kdokoliv v důchodovém věku.

Jejími kurzy už prošly desetitisíce seniorů a podle hodnocení vyučujících jsou právě studenti z této věkové kategorie těmi nejmotivovanějšími. Kurzy jim totiž zároveň pomáhají plnohodnotně prožít etapu života, kdy už na plný úvazek nepracují a hledají novou motivaci.

Hlavní část programu Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity tvoří dvou až šestisemestrální kurzy, do kterých se můžou hlásit lidé s ukončeným středoškolským vzděláním. „Řada z nich to hlavně v začátcích brala jako příležitost, jak si splnit sen o vysoké škole, který třeba za minulého režimu nemohli uskutečnit,“ vysvětluje Barbora Hašková, vedoucí oddělení celoživotního vzdělávání.

Na studium v kurzech univerzity třetího přispívá stát, takže posluchači si platí pouze zápisné, které se pohybuje v řádech stokorun. Většině z nich ovšem absolvování základního kurzu, který se věnuje nejrůznějším oblastem života, klasickým vzdělávacím tématům i moderním trendům, nestačí a hlásí se i do krátkodobých kurzů a na mimořádné přednášky. K touze po dalším vzdělání se totiž postupem času u většiny účastníků přidá také touha zůstat v kontaktu s novými přáteli, které na jednotlivých hodinách potkali.

Proto řada z nich neskončí svojí promocí (ano, i ta k tomuto typu vzdělávání patří), ale pokračují dál, což dokládají čísla. Základní program jen loni absolvovalo asi 2100 posluchačů a celkem měla univerzita třetího věku více než 4200 studentů. Mezi speciální programy patří například každoroční kurz malování a fotografování v Telči a teď už i zahraniční výjezdy.

Studenti mají kromě toho k dispozici univerzitní knihovny a počítačové studovny, což dává řadě z nich příležitost konečně se seznámit s technologiemi, které už v pozdějším věku a při pracovním vytížení nestihli ovládnout.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info