Univerzita vdechla život jezuitským kolejím

Masarykovu univerzitu najdete hlavně v Brně, její stopa je ale i v Telči. Uprostřed památkové zóny zapsané na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO škola před lety získala areál jezuitských kolejí, ve kterém vzniklo Univerzitní centrum Telč.

Už v roce 2004, kdy univerzita budovy od města Telče převzala, v nich zahájila výuku vybraných oborů a kurzů Ekonomicko-správní fakulta MUNI, na další rozvoj si ale centrum muselo ještě chvíli počkat. V letech 2009 až 2011 prošel celý areál, jehož vznik se datuje do poloviny 17. století, rozsáhlou rekonstrukcí.

Místo se z podoby okolní zástavby zcela vymyká zejména svou monumentálností, a to nejen objemem, ale i jednoduchým až strohým vzezřením. Platí to v porovnání s jezuitskými kolejemi v jiných městech včetně Prahy a také v rámci Telče se jedná o druhý největší komplex budov hned po sousedním zámeckém areálu.

Pro rekonstrukci proto bylo klíčové zachovat původní historický ráz, především pokud jde o vnější podobu související s rázem celého proslulého telčského náměstí, a zároveň upravit interiér pro to, čemu měl nově sloužit.

Dnes totiž Univerzitní centrum Telč plní celou řadu funkcí. Nabízí především výukové a konferenční prostory s kompletním stravovacím servisem včetně kavárny a cukrárny na nádvoří. K dispozici je také ubytování jak pro účastníky zdejších akcí, tak pro běžné turisty.. Součástí areálu je také univerzitní knihovna, která slouží primárně studentům, ale využívat ji může i veřejnost. V poslední době se navíc centrum stává dějištěm kulturní akcí. Hostí například filmový klub, koncerty a divadelní představení nebo popularizační přednášky pro veřejnost.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info