Univerzita vrátila Brnu kino Scala

Kdysi bývala Scala místem, kam se chodilo v houfech na největší filmové trháky. V roce 1931 se sál s kapacitou 1012 míst stal dokonce největším kinem v Brně. V roce 2011 se ale Brno rozhodlo kino z finančních důvodů přestat provozovat. Hrozilo, že legendární prostor, kam chodily celé generace Brňanů a byl zároveň jedním z posledních jednosálových kin ve městě, už svoje dveře divákům neotevře.

Odborníci z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty MUNI v čele s Jiří Voráčem se s tím ale odmítli smířit a přišli na vedení univerzity s ojedinělým nápadem: kino převezme škola ve spolupráci s komerčním partnerem. Univerzita tak získá nový a ojedinělý prostor pro přednášky a zároveň tolik potřebné místo v centru, kde se můžou akademici a studenti jinak rozházení na fakultách po celém městě scházet třeba při slavnostních příležitostech. Komerční partner pak zajistí standardní večerní promítání.

Co se nejdřív zdálo jako sci-fi, protože univerzita přece nemůže provozovat kino, jak se před lety také argumentovalo, se začátkem akademického roku 2013/14 stalo skutečností. Kino otevřelo v říjnu pod názvem Univerzitní kino Scala, takže pořád odkazuje na svoji bohatou historii.

Původně se jmenovalo Bio DOPZ podle Družstva obchodních a průmyslových zaměstnanců, které vlastnilo budovu, kde kino sídlilo. Svůj provoz zahájilo 28. prosince 1929. Název Scala kino dostalo v roce 1935, ale nebylo to napořád. Později se na průčelí objevilo s ohledem na politické okolnosti označení Moskva a původní název Scala se vrátil až v roce 1991.

Dokud sál nepřevzala univerzita, platilo pro něj za všech politických okolností, že se tady nehrála žádná avantgarda. Bylo to premiérové kino, kam se chodilo na velké komerční hity. To se se změnou provozovatele trochu změnilo. Univerzita i společnost Aeropolis, který se stará o běžné promítání, si zakládají na tom, aby se hrály i filmy, které mají uměleckou hodnotu. A zvlášť oblíbené jsou také festivaly, kterých se tady ročně koná hned několik.