Univerzitní hokej přitahuje ke studiu

Že je Brno hokejové město, se tak nějak ví. Vždyť zdejší extraligový klub Kometa Brno už za dobu své existence získal 13 titulů v nejvyšší soutěži, které navíc vládne poslední dva roky. Mezi studenty se tento fenomén donedávna tolik neprojevoval. Ale před několika lety se i to změnilo.

Parta studentů z Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického uspořádala před deseti první duel mezi výběry obou škol. Příklad si vzali ze slovenské Nitry, kde se obdobné zápasy pořádají už léta a s velkým úspěchem. Při prvním Hokejovém souboji univerzit, který měl spíš exhibiční charakter, protože hráči se po ledě pohybovali v kostýmech, se brněnská DRFG arena zaplnila asi z poloviny své kapacity 7200 lidí. Od té doby už zájem o studentský hokej jenom rostl a vyvíjel se.

Organizátoři pochopili, že bude lepší zvolit model klasického zápasu, kde se branky opravdu počítají a nejsou jen třešničkou na dortu, takže později už každoročně pořádaný duel se stal vypjatou bitvou, kde se bojovalo o každý puk, protože nikdo nechtěl být tím poraženým. Zvlášť před pod strop naplněnou extraligovou arénou, která se při zápasech stala pravidlem. Pro řadu studentů zvyklých z nižších soutěží hrát jen pro desítky nebo stovky diváků, byly takové zápasy vrchol jejich hráčské kariéry a jeden z nejsilnějších zážitků z celého studia.

Právě jednorázová utkání s VUT byly základem pro pozdější založení stálého hokejového týmu s názvem HC Masaryk University. V létě roku 2017 se do jeho založení pustili právě někdejší účastníci Hokejového souboje univerzit. Tehdy totiž nastupovali většinou v druholigových českých klubech a do toho studovali na univerzitě, ale propojování hokejového a vysokoškolského života jim dělalo čím dál víc potíží.

HC Muni od té doby nastupuje v Evropské univerzitní hokejové lize a jeho posláním je nechat hráče věnovat se obou svým vášním, škole i hokeji, aby se až po skončení studia mohli rozhodnout, jestli se chtějí vrhnout spíš na hokejovou nebo jinou profesní dráhu.

Podívejte se na reportáž Muni TV z jednoho z legendárních utkání: