Univerzitní orchestr plní Besední dům

Na začátku se jen sešlo několik lidí, každý po boku svého hudebního nástroje, kteří chtěli dělat to, co je baví nejvíc: Hrát hudbu, a to nejen pro sebe, ale i pro jiné. Konala se první zkouška Symfonického orchestru Masarykovy univerzity, pak druhá a nakonec i první koncert.

Vše začalo v roce 2005. Dnes je Symfonických orchestr Masarykovy univerzity pod vedením Martina Mazánka pevnou součástí nejen školního, ale celého brněnského kulturního života a dovede se svým repertoárem během roku i vícekrát zaplnit Besední dům.

„Repertoár je složen tak, aby zaujal i diváky, kteří běžně klasickou hudbu neposlouchají,“ uvádí zakladatel a dirigent orchestru Martin Mazánek. Zajímavostí uskupení je, že v tom, co hraje, se příliš neohraničuje obdobími. A tak uvádí vše od klasicismu až po současná díla, v posledních letech hodně slavné filmové melodie. V sezóně 2018/19 například nastudovali Symfonii č. 4 od Kurta Atterberga, Avatara a Titanic od Jamese Hornera nebo Star Wars od Johna Williamse.

Členem souboru se mohou stát i studenti Mendelu, VUT, JAMU nebo konzervatoře. Pro studenty Masarykovy univerzity je navíc každý semestr vypsaný předmět Collegium musicum za čtyři kredity.

Poslechněte si, jak orchestr hraje melodii z Pána Prstenů