Válí ve fotbale, i když nevidí
Když člověk přijde o zrak, dost ho to omezuje v životě. A třeba sportování to skoro vylučuje, řekl by si někdo. Dokud ovšem nepotkal nevidomé futsalisty z týmu Avoy MU Brno.
Mužstvo, které vzniklo při univerzitním Středisku pro pomoc studentům se specifickými nároky v roce 2008, tehdy do Česka vneslo úplnou novinku a také ukázalo, jak šikovní můžou nevidomí sportovci být. Aktivity spolku se za léta existence obdivuhodně rozrostly – každý rok pořádají jeho členové turnaj s hvězdným mezinárodním obsazením a stojí i za vytvořením českého reprezentačního týmu.
Bučovice Blind Football Cup je akce, která se letos v červnu bude konat už posedmé a za tu dobu si získala věhlas i mezi příslušníky zahraničních fotbalových reprezentací. Turnaj ve futsalu nevidomých každoročně hostí týmy z Evropy i zaoceánská mužstva, a postupně tak pomáhá dostat tento sport v Česku na ještě vyšší úroveň.
Kdo ho vidí poprvé, ten se většinou nestačí divit, co všechno hráči, kteří mají kompletně zaslepené oči speciálními klapkami, na hřišti svedou. Hraje se ve čtyřech hráčích, kteří nevidí, a vždy s jedním vidícím brankářem, který kromě chytání také naviguje spoluhráče. Protože se futsalisté nemůžou orientovat pomocí zraku, pomáhá jim při zpracování míče zvukový systém uvnitř něj.
„Blind fotbal je náročný na koncentraci, prostorovou představivost, hráči se spoléhají jen na sluch. Proto je důležité, aby kolem hřiště nebyl velký hluk,“ vysvětluje Jitka Graclíková, manažerka Avoy MU Brno, která je u týmu od samého začátku a která je také duší bučovického turnaje i dalších aktivit okolo.
Futsal pro nevidomé je od roku 2004 paralympijským sportem, česká reprezentace se ovšem za přispění lidí okolo Avoy MU Brno zrodila až v roce 2012. Dnes už tým pravidelně hraje i Středoevropskou ligu, kterou loni vyhrál a k triumfu má našlápnuto také letos. A chystá se i na další ročník červnového bučovického turnaje. Na ten letos dorazí třeba West Bromwich, bruselský Anderlecht, Thessaloniki nebo St. Pauli.