Věda baví diváky z pódia

Vědci zavření v laboratoři nebo studovně, zkoumající za pomoci neznámých a sofistikovaných přístrojů tajemství hmoty i života nebo přemýšlející o filozofických otázkách či psychologických problémech. To je občas ještě převažující představa lidí o tom, co se skrývá za zdmi výzkumných ústavů a vysokých škol. A právě ji bourá Science slam Masarykovy univerzity.

Akce, která z vědců dělá tak trochu herce, poodkrývá vědeckou práci a konkrétní témata ukazuje výzkumu zábavnou a jednoduchou formou. Blik! Mňau. Brm brm! Věda začíná malými citoslovci, tak zní heslo organizátorů science slamů.

Ve světě úspěšný formát krátkých vystoupení na divadle, v kavárně či ve škole, v nichž odborníci popisují laikům svůj výzkum, začala univerzita pořádat před více než pěti lety. První slamy se konaly v Kabinetu MÚZ a nyní dokážou vědecké příběhy zaplnit Univerzitní kino Scala nebo brněnské Sono centrum. Diváci se na slamech už mohli dozvědět zajímavosti o tom, jak se zkoumá znečištění životního prostředí, co jsou a k čemu mohou být dobré makromolekulární látky, proč je v angličtině důležitá správná výslovnost nebo jak šokující může být život pohlavních buněk.

Pro vědce to rozhodně není jednoduché, musí svou práci vtělit to několika minut, v nichž potřebují to nejpodstatnější vysvětlit srozumitelně a taky zábavně. Jde totiž i o soutěž, v níž výkony vědeckých účinkujících hodnotí diváci, kteří po sérii vystoupení rozhodují o tom, kdo je nejvíc zaujal.

Bez přípravy to samozřejmě nejde, a tak mají odborníci nejen z Masarykovy univerzity a nejen z Brna příležitost potkávat se napříč vědeckými obory a ti nejlepší mohou poměřit své síly i na mezinárodních divadelních prknech například při evropském finále Science slamu.

Science slamy MUNI se neomezují jen na velké soutěží akce, poslechnout si, jak se dělá věda, mohou zájemci i v brněnských kavárnách nebo na různých akcích pro veřejnost na takzvaných Science slamech Mini. Šířit poznání a především zaujetí pro vědeckou práci pak jezdí odborníci z univerzity na střední školy po celé republice.