Bez popisku

Vzdělání pro angolské děti

Skoro do neznáma se před lety pustili sociální pedagogové v Angole. Skupinka brněnských studentů a doktorandů se v podstatě náhodou dozvěděla o špatné situaci tamějšího vzdělávacího systému a o projektu České zemědělské univerzity, která tam stavěla střední školu. Řekli si tedy, že budou další, kdo pomůže, a pod vedením Lenky Gulové z Pedagogické fakulty MUNI připravili projekt na sociálně-pedagogické centrum.

Pedagogové reagovali v roce 2006 na velesložitou angolskou realitu. Země byla v té době ochromená nedávno skončeným válečným konfliktem. 33 procent obyvatel bylo negramotných a hlavně u děvčat to nevypadalo na brzké zlepšení, protože osazenstvo školních tříd tvořily dívky jen ze čtvrtiny – většinou se musely věnovat domácím pracím, nebo se předčasně vdaly a měly děti.

Odborníci navíc spočítali, že v zemi chybělo asi 54 tisíc tříd, takže školní realita vypadala tak, že když už děti do školy chodily, vzdělávaly se „na směny“ a v lavicích jich sedělo daleko víc, než by bylo vhodné.

Bez popisku

Sociální pedagogové věděli, že celou zemi sami nespasí, můžou ale udělat aspoň něco. Proto vymysleli tříletý projekt, díky kterému postavili sociálně-pedagogické centrum, jež mělo postupně začít poskytovat zázemí dvěma desítkám pedagogů volného času a animátorům školenými pro práci v terénu.

Začínali pozvolna. První tři skupiny studentů odjely v roce 2006 do města Kuito v provincii Bié, kde začali pracovat s místní mládeží. Jejich cílem nebylo jen vybudovat místo, kde se budou děti vzdělávat a rozvíjet, ačkoliv také to místní hodně potřebovali. Šlo jim hlavně o to vyškolit zdejší obyvatele, aby se mohli sami stát pedagogy, a předávat tak svoje znalosti dál. Zkrátka, aby se místní stali soběstačnými a zvládali všechno ideálně bez zahraniční pomoci.

A to se povedlo. Centrum funguje dodnes. Ochrannou ruku nad ním převzal řád merištů, který tam organizuje kroužky, a také výuka se na místě stále koná.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info