Bez popisku

Za lepší vlastnosti materiálů a efektivnější výrobu

Nanotechnologie, biotechnologie, pokročilé materiály nebo výrobní procesy, nanoelektronika – zde všude nachází praktické uplatnění nízkoteplotní plazma. Právě jí se věnuje centrum CEPLANT, které bylo založeno roku 2010 na Přírodovědecké fakultě MUNI a věnuje se nejen základnímu výzkumu plazmatu a jeho vlastností, ale také konkrétním průmyslovým aplikacím.

Plazma je ionizovaný plyn, který má specifické vlastnosti. Tvoří většinu hmoty vesmíru a lidé ho mohou pozorovat i ve formě blesku, polární záře nebo uvnitř zářivek. A má také velké uplatnění v průmyslu, kde se uměle generuje pomocí elektrických výbojů.

Odborníci z centra CEPLANT zkoumají plazma, které je generované za atmosférického tlaku. Vyvinuli technologii, díky níž generují nízkoteplotní elektrické plazma, které pak umožňuje efektivněji, levněji a šetrněji k životnímu prostředí ošetřovat povrchy různých materiálů. Ty jsou díky tomu například smáčivé, lépe na nich drží lak nebo tisk. Věnují se také výzkumu nízkotlaké plazmové technologie, která umožňuje nanášet na předměty velmi tenké vrstvy s unikátními vlastnostmi – supertvrdé, houževnaté či biokompatibilní.

Bez popisku

Centrum například ve spolupráci se zahraničními partnery připravuje změny v úpravách povrchu papíru či skla, které budou mít příznivé dopady na ekologičnost výroby. V případně speciálního papíru by se měla výrazně snížit spotřeba silikonového oleje. U velkoplošného skla, které se musí čistit před nanášením speciálních funkčních vrstev, se zase ušetří chemikálie, které se k tomu nyní využívají. Už v minulosti se v centru podařilo vyvinout patentovanou technologii na zplsťování zvířecí srsti, která také nahradila dříve využívané chemické látky.

Díky dlouhodobé spolupráci s průmyslem se vědcům daří spojovat také aplikovaný a základní výzkum. Aktuálně například s firmou SHM pracují na vytvoření nového průmyslového povlaku pro řezné a tvářecí nástroje. Jde o nový typ povlaku s takzvanou nanolaminátní strukturou, který byl zatím předpovězen jen teoreticky. Pokud by se ho podařilo vyrobit, šlo by o světový unikát.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info