Ze studentky češtiny nejúspěšnější českou spisovatelkou

Spisovatelce Kateřině Tučkové se podařilo spojit dvě věci, které často nejdou ruku v ruce. Velký čtenářský ohlas s velkým uznáním kritiků. Lidé ji dnes znají jako autorku, která na světlo vytahuje silné ženské příběhy, ale také jako osobnost spjatou s Brnem, ke kterému přilnula, když studovala na Filozofické fakultě MUNI dějiny umění a český jazyk a literaturu.

„Zpětně jako nejcennější na studiu na Masarykově univerzitě vnímám možnost nakouknout do řady humanitních oborů, naučit se učit a dál samu sebe vzdělávat, rozvíjet se. Nejsem typ, který by ocenil, když se do něj někdo snaží dostat obrovskou sumu znalostí, daleko vděčnější jsem za to, že mi výborní pedagogové otevřeli oči a naučili přemýšlet o minulém i současném světě,“ vzpomínala Tučková v rozhovoru pro univerzitní časopis.

Důležitá byla i možnost poznávat Brno, ze kterého vyšel její první oceňovaný román. Vyhnání Gerty Schnirch tematizovalo do té doby poměrně málo známý masový odsun Němců z moravské metropole po konci druhé světové války.

„Zpočátku byl brněnský odsun Němců něco, o čem se mluvilo spíš v intelektuálních a kulturních kruzích, na veřejnosti to bylo tabu. Když jsem sbírala materiály na Gertu, tak jsem ale zjišťovala, že je to téma vlastně všude – máme ho na očích přímo v brněnských ulicích, zasahuje naši každodennost a osudy mnoha současných obyvatel Brna. Až po vydání knihy se ukázalo, jak kontroverzní to téma je a jak moc za něj budu muset bojovat,“ vzpomíná Tučková na knihu, jejíž uvedení provázely velké vášně, ale i uznání čtenářů a kritiků.

Spisovatelka je dnes známá hlavně jako autorka, která pro své příběhy silně čerpá z pečlivě nastudovaných historických reálií, což mají společné nejen oba její úspěšné romány, ale také divadelní hra Vitka o skladatelce Vítězslavě Kaprálové. Tučková ji napsala pro divadlo Husa na provázku, které ji vloni uvedlo, a nedávno byla nominována v kategorii nejlepší poprvé uvedená česká hra na Cenu divadelní kritiky. Spisovatelka navíc intenzivně pracuje na své třetím a velmi očekávaném románu Bílá voda.