Výstava „Masaryk a Svatá země“

Výstava Masaryk a Svatá země připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana Masaryka na vzniku státu Izrael. Výstava mapuje cestu prvního prezidenta Československa na území dnešního Izraele, tehdejšího mandátu Palestina.

Cestu do Svaté země podnikl T. G. Masaryk na jaře roku 1927 a byla to vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině. I když Masaryk deklaroval svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podnikl tajně a pod jiným jménem, místní přední myslitelé, politici i obyčejní lidé, jí přikládali ohromný význam. Ze symbolického hlediska se pro ně jednalo o vyjádření podpory a jedinečnou událost. Historiky byla tato cesta kupodivu skoro zapomenuta, ale lidé v Izraeli na ni nikdy nezapomněli – pro ně to byla a je „nezapomenutelná cesta“. Nadšení tehdejších obyvatel je vidět i na mnohdy dosud nepublikovaných fotografiích.

Výstava se kromě památné návštěvy TGM věnuje také přelomovým historickým milníkům ve vzájemných vztazích, jmenovitě vzniku Státu Izrael, v nichž nezastupitelnou a klíčovou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie.

Výstavu Masaryk a Svatá země organizuje Masarykova univerzita – Centrum zahraniční spolupráce společně s Velvyslanectvím státu Izrael v ČR. 

Vernisáž výstavy se koná 4. března 2019 v 17 hodin za přítomnosti velvyslance Izraele Daniela Merona. 

Načítám mapu…

Sdílení události