17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

ČT: Vzkaz Ladislava Pilky
Hosté: David Rumpík, Blažena Rýznarová Pilková, Barbora Smrčková
Režie: Miroslav Kačor
Rok: 2008

18.5. 16:45 Kavárna 13 min. a debata Zdarma Rezervovat místo


Byl první, kdo ve střední Evropě přivedl na svět dítě ze zkumavky. I když gynekologem se Ladislav Pilka (19332014) stal spíše mimochodem nemilosrdná socialistická umístěnka ho na osm let zavřela na porodnickém oddělení, což se nakonec ukázalo jako požehnání. Profesor Pilka se tam začal zabývat léčbou neplodnosti a už v roce 1982 se díky tomu významně podílel na první asistované reprodukci v tehdejším socialistickém bloku. Dnes zcela běžná věc byla tehdy velká senzace.

„Klíčové bylo, že na Masarykově univerzitě fungoval ústav embryologie a histologie a že tam byl profesor Dvořák. On a jeho tým měli zkušenosti s odběrem vajíček u zvířat – savců. Zajímal jsem se o to a začali mě zvát na schůzky, kde jsem potkal také dva podnikavé lékaře Jana Tesaříka a Pavla Trávníka. Společně jsme si řekli, že když metodiku zvládáme u různých savců, proč by to nešlo u člověka,“ vzpomínal svého času pro univerzitní časopis Pilka.

Právě tehdejší zdařilý vstup do reprodukční medicíny považoval prof. Pilka za svůj největší životní úspěch. Maminky, kterým pomohl k vytouženému dítěti, se už počítají na tisíce.

Dlouholetý přednosta II. gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity přezdívaný „otec dětí ze zkumavky“ zemřel v roce 2014 ve věku 81 let a do posledních chvil aktivně působil v porodnictví. Prvnímu československému dítěti ze zkumavky, které dodnes zůstává v anonymitě, bude zanedlouho už 40 let.

Po zhlédnutí krátkého dokumentu osobnost a oborový význam Ladislava Pilky přiblíží jeho žák David Rumpík, který po absolutoriu LF MU pracoval na gynekologicko-porodnické klinice LF MU, v roce 2001 založil Kliniku reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně, kde pracuje jako její ředitel. S Ladislavem Pilkou měl blízký vztah až do jeho smrti. Besedy se účastní též Pilkova manželka Blažena Rýznarová Pilková a dcera Barbora Smrčková.

 

 

 

 

Rezervovat místo

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info