17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

ČT: Zapomenutý básník (Ivan Blatný)
Host: Martin Reiner
Režie: Jaroslav Večeřa
Rok: 1994

18.5. 14:15 Kavárna 12 min. + debata Zdarma Rezervovat místo


Dokumentární vzpomínka na tajuplného básníka a překladatele Ivana Blatného (1919–1990), o němž se před válkou mluvilo jako o českém Rimbaudovi.

Brzy po dokončení gymnázia začal studovat Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity obor čeština–němčina (ovládal i esperanto). Svou prvotinu, básnickou sbírku Paní Jitřenka, vydal v roce 1940. O rok později pak sbírku Melancholické procházky, která zvítězila v celonárodní soutěži. Zcela zásadní událostí v jeho životě byla jeho cesta do Londýna, kam byl vyslán v rámci delegace Syndikátu československých spisovatelů. Po únoru 1948 se odtud již nevrátil. V BBC pak vypověděl o potlačování kultury a svobodné tvorby v Československu. V Anglii požádal o politický azyl. V Československu byl označen za zrádce, byl zbaven majetku a občanských práv a stal se zakázaným básníkem. Sám se nedokázal s novým životem v zahraničí vyrovnat a na více než dvacet let skončil za zdmi psychiatrické léčebny. Zdravotní sestra F. Meachamová našla klíč k Blatného duši a probudila jej k životu. Jeho básně poslala Josefu Škvoreckému do Toronta. V Kanadě pak vyšla sbírka Hledání přítomného času.

V diskuzi nám tvorbu Blatného přiblíží spisovatel a nakladatel Martin Reiner (1964), největší znalec Blatného života a díla. Za svůj rozsáhlý román Básník/ Román o Ivanu Blatném získal mimo jiné cenu Magnesia Litera. Zasadil se také o převezení Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu.

Ivan Blatný
Martin Reiner

Rezervovat místo