17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

ČT: Zapomenutý básník (Ivan Blatný)
Host: Martin Reiner
Režie: Jaroslav Večeřa
Rok: 1994

18.5. 14:15 Kavárna 12 min. + debata Zdarma Rezervovat místo


Dokumentární vzpomínka na tajuplného básníka a překladatele Ivana Blatného (1919–1990), o němž se před válkou mluvilo jako o českém Rimbaudovi.

Brzy po dokončení gymnázia začal studovat Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity obor čeština–němčina (ovládal i esperanto). Svou prvotinu, básnickou sbírku Paní Jitřenka, vydal v roce 1940. O rok později pak sbírku Melancholické procházky, která zvítězila v celonárodní soutěži. Zcela zásadní událostí v jeho životě byla jeho cesta do Londýna, kam byl vyslán v rámci delegace Syndikátu československých spisovatelů. Po únoru 1948 se odtud již nevrátil. V BBC pak vypověděl o potlačování kultury a svobodné tvorby v Československu. V Anglii požádal o politický azyl. V Československu byl označen za zrádce, byl zbaven majetku a občanských práv a stal se zakázaným básníkem. Sám se nedokázal s novým životem v zahraničí vyrovnat a na více než dvacet let skončil za zdmi psychiatrické léčebny. Zdravotní sestra F. Meachamová našla klíč k Blatného duši a probudila jej k životu. Jeho básně poslala Josefu Škvoreckému do Toronta. V Kanadě pak vyšla sbírka Hledání přítomného času.

V diskuzi nám tvorbu Blatného přiblíží spisovatel a nakladatel Martin Reiner (1964), největší znalec Blatného života a díla. Za svůj rozsáhlý román Básník/ Román o Ivanu Blatném získal mimo jiné cenu Magnesia Litera. Zasadil se také o převezení Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu.

Ivan Blatný
Martin Reiner

Rezervovat místo

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info